RAPORT

Kampania 2020

Pół roku więziono go w Syrii. Polak uwolniony i sprowadzony do ojczyzny

Polak, którego zatrzymano i więziono przez pół roku w Syrii, został dwa dni temu uwolniony – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że uwolniony Polak jest już w kraju.

Erdogan: Rozpoczęła się operacja w północno-wschodniej Syrii

Tuż po rozpoczęciu przez Turcję ofensywy w Syrii, wymierzonej w kurdyjskie milicje Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), w tureckich nalotach zginęło...

zobacz więcej

Podczas uroczystości podpisania porozumienia w sprawie udzielenia pomocy repatriantom na lotnisku w Poznaniu wiceszef resortu dyplomacji przekazał informację o Polaku uwolnionym w Syrii.

– Dwa dni temu zatrzymany i więziony przez pół roku w Syrii Polak został dzięki zaangażowanemu działaniu MSZ i działaniach koordynowanych ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo Polaków uwolniony – wskazał minister.

Dodał, że Polak jest bezpieczny. – Jest w Polsce i nic mu w tej chwili nie grozi – powiedział Szynkowski vel Sęk. Rodzina mężczyzny poinformowała MSZ, że uwolniony czuje się dobrze i jest szczęśliwy, że ten koszmar już się dla niego skończył. Proszono jednak o nieujawnianie wszystkich szczegółów i personaliów Polaka.

Wiceszef resortu dyplomacji wyjaśnił jedynie, że Polak został zatrzymany podczas przekraczania granicy syryjskiej bez wymaganych przez ten kraj dokumentów. – Te dokumenty, które posiadał przy sobie, nie były respektowane przez władze Syrii i pod poważnymi zarzutami, m.in. nielegalnego przekroczenia granicy, został on uwięziony – poinformował Szynkowski vel Sęk.

Wiceminister resortu dyplomacji zaapelował też o uwagę i ostrożność do wszystkich, którzy decydują się – jak mówił – z różnych powodów na wyprawę w regiony oznaczone przez MSZ jako potencjalnie niebezpieczne.

– Syria jest oznaczona jako taki kraj wysokiego ryzyka. (…) Warto zwracać uwagę, poznawać lokalne realia, bieżącą sytuację kraju, do którego się wybieramy – w szczególności, jeśli jest to kraj ogarnięty konfliktem. To pozwala unikać sytuacji, które komplikują możliwość działania – podkreślił dyplomata.

źródło:
Zobacz więcej