RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Strażnicy Graniczni zatrzymali siedmiu Wietnamczyków

Wietnamczyków przewożono samochodami osobowymi (fot. nadodrzanski.strazgraniczna.pl)

Strażnicy Graniczni ze Świecka w woj. lubuskim zatrzymali obywateli Wietnamu, którzy nielegalnie próbowali dostać się do Niemiec. Pomagali im w tym Ukraińcy.

Przemyt ludzi przez Polskę

zobacz więcej

Do zatrzymań doszło w rejonie Świecka w ciągu minionego tygodnia, jednak z uwagi na prowadzone czynności SG nie informowała o nich wcześniej. W obu przypadkach – Wietnamczyków przewożono samochodami osobowymi – wyjaśnia rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak.

2 października funkcjonariusze skontrolowali samochód osobowy zmierzający w stronę granicy. Okazało się, że kierujący nim 22-letni Ukrainiec nielegalnie przebywa w naszym kraju, a do tego wiózł troje Wietnamczyków - kobiety w wieku 21 i 25 lat oraz 19-latka. Oni również nie mieli prawa do pobytu w Polsce.

– Cała czwórka została zatrzymana i usłyszała zarzuty; dobrowolnie poddała się karze pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywny; będą również musieli opuścić Polskę – powiedziała rzeczniczka.

Inne zatrzymanie Wietnamczyków usiłujących nielegalnie wyjechać do Niemiec miało miejsce 4 października. Autem osobowym czworo obywateli tego kraju - 34-letnią kobietę i trzech nastolatków (w wieku 15-17 lat) - przewoził 24-letni obywatel Polski narodowości ukraińskiej.

Wszyscy zostali zatrzymani. Kierowca przyznał się, że pomagał Wietnamczykom w nielegalnym przekroczeniu granicy, a jego pasażerowie, że nielegalnie chcieli dostać się do Niemiec.

– 24-latek dobrowolnie poddał się karze więzienia w zawieszeniu i grzywny, Wietnamka musi opuścić nasz kraj, a jej nieletni rodacy trafili do ośrodka dla cudzoziemców w Kętrzynie – dodała Konieczniak.

źródło:

Zobacz więcej