RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Znaleziono „manifest” zamachowca z Halle

Napastnik został po pościgu schwytany przez policję (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)

W internecie znaleziono „manifest” zamachowca z Halle, który w środę próbował wedrzeć się do synagogi w tym mieście i zabił dwie osoby. W tekście jest mowa o przygotowaniach i motywach ataku.

Strzały w pobliżu synagogi w Halle. Są ofiary, użyto broni maszynowej

Kilku uzbrojonych napastników ostrzelało synagogę w mieście Halle w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Jednego z nich udało się ująć. Strzały padły...

zobacz więcej

Według niemieckich i zagranicznych ekspertów ds. bezpieczeństwa dokument PDF, który został znaleziony w internecie, jest autentyczny. Jako pierwsza poinformowała o nim Rita Katz, szefowa SITE Intelligence Group – amerykańskiej firmy zajmującej się śledzeniem aktywności internetowej organizacji białych supremacjonistów i dżihadystów.

„Dokument zawiera zdjęcia broni domowej roboty i amunicji, których użył Stephan Balliet podczas ataku. Jest też wzmianka o transmisji na żywo. Celem (zamachu) jest »zabić jak najwięcej antybiałych, najlepiej Żydów« ” – napisała na Twitterze Katz.

PDF został najprawdopodobniej utworzony 1 października. O jego autentyczności – jak pisze tygodnik „Der Spiegel” – mogą świadczyć m.in. zdjęcia broni domowej roboty, która rzeczywiście została użyta podczas ataku.

W środę 27-letni neonazista Balliet próbował wedrzeć się do synagogi w Halle w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Po nieudanej próbie sforsowania drzwi świątyni otworzył ogień do ludzi na ulicy. Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne. Napastnik został po pościgu schwytany przez policję.

Zastrzelił byłą przyjaciółkę, jej rodziców, kolegę i brata. Później zgłosił się na komisariat

Pięć osób zastrzelił w niedzielę w znanym jako ośrodek narciarski miasteczku Kitzbuehel w austriackim Tyrolu 25-letni mężczyzna, który zaraz potem...

zobacz więcej

Według informacji podawanych w ciągu dnia przez media w czasie ataku w synagodze znajdowało się od 80 do 100 osób. Podczas ewakuacji naliczono 51 osób. Gdyby napastnikowi udało się dostać do środka budynku, najprawdopodobniej ofiar byłoby znacznie więcej. Do zamachu doszło podczas jednego z najbardziej uroczystych żydowskich świąt religijnych – Jom Kipur.

Wszystko wskazuje na to, że atak miał podłoże antysemickie i neonazistowskie. 27-latek transmitował zamach na żywo za pośrednictwem platformy gier wideo Twitch.

Jak ustalił tabloid „Bild” Balliet mieszkał z matką w miejscowości Helbra oddalonej o około 40 km od Halle. Rodzice jedynaka rozwiedli się, kiedy miał 14 lat. Zrobił maturę i przez dwa semestry studiował chemię. Przerwał jednak naukę po ciężkiej operacji żołądka.

Zamachowiec prawie nie miał znajomych i dużo czasu spędzał przed komputerem. Pracował jako technik RTV. Nie był wcześniej notowany przez policję.

źródło:

Zobacz więcej