Lekarz na telefon. Rząd przygotowuje zmiany w służbie zdrowia

Zdaniem rządu e-wizyta pomoże skrócić kolejki do lekarzy (fot. Shutterstock/wavebreakmedia)

– Chcemy radykalne zmienić sytuację w służbie zdrowia, ale to nie jest zadanie na cztery lata – powiedział w Polskim Radiu wicepremier Jacek Sasin. Rząd zapowiada kolejne ułatwienie dla seniorów. Od 1 listopada pacjenci będą mogli skonsultować się z lekarzem rodzinnym przez telefon.

Premier: Polityka senioralna jest strategicznym celem państwa

Mateusz Morawiecki w niedzielę w Przasnyszu (woj. mazowieckie). Podziękował seniorom za to, że odbudowywali Polskę po zniszczeniach wojennych, a...

zobacz więcej

– Reforma służby zdrowia będzie zadaniem rządu na następną kadencję – powiedział w radiowej Jedynce wicepremier Jacek Sasin i podkreślił, że zdrowie jest priorytetem PiS. Wskazał na wyzwanie, jakie rząd postawił przed sobą na kolejne lata. Przypomniał, że sformułowano pięciopunktowy plan działań w zakresie zdrowia.

– Składa się na niego nie tylko radykalne zwiększenie finansowania, bo to się już dzieje, wzrost z 73 miliardów złotych nakładów na służbę zdrowia cztery lata temu do 103 miliardów w tym roku, 120 miliardów w przyszłym i 160 miliardów na koniec przyszłej kadencji – wyliczał Sasin. Wskazał na wzrost ilości kadry medycznej, zmiany organizacyjne i nowe programy. – Takie jak program opieki nad seniorami w domach, czy profilaktyka dla każdego powyżej 40 roku życia – dodał.

Pakt dla Zdrowia 2030 ponad podziałami. Podpisały się pod nim cztery komitety

Liderzy czterech największych komitetów uzgodnili priorytety zdrowotne na najbliższe lata, podpisując Pakt dla Zdrowia 2030 – informuje we wtorek...

zobacz więcej

Kolejne zmiany wchodzą w życie. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w rozmowie z „Super Expressem” zapowiedział, że od 1 listopada pacjenci będą mogli skonsultować się z lekarzem rodzinnym przez telefon.

„Na pewno będzie wygodniej, e-wizyta pomoże skrócić kolejki do lekarzy” – ocenił wiceminister.

„To będzie kolejne po e-recepcie rozwiązanie pomocne pacjentom, seniorom. Na pewno będzie wygodniej. To jednak lekarz zdecyduje, czy w ostateczności konieczna będzie wizyta w gabinecie, czy jednak wystarczy konsultacja telefoniczna” – podkreśla wiceminister Cieszyński.

Dr Tomasz Zieliński z Porozumienia Zielonogórskiego wskazuje, że np. pacjenci chorzy przewlekle będą w ten sposób mogli skonsultować z lekarzem niepokojący poziom cukru lub ciśnienie krwi.

– I wtedy lekarz będzie w stanie skorygować leczenie, niekoniecznie widząc chorego osobiście. Albo jeśli pacjent lekko gorączkuje, boli go gardło, to będę mógł mu przez telefon udzielić porady, żeby kupił coś w aptece, niekoniecznie nawet wystawiając mu e-receptę – powiedział Zieliński.

źródło:
Zobacz więcej