RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ojciec Borisa Johnsona dołączył do radykalnych ekologów. Dla premiera to „brudasy”

Stanley Johnson zapewnił, że jego synowi zależy na walce ze zmianami klimatu (fot. TT/Zion Lights)

Ojciec Borisa Johnsona dołączył aktywistów z organizacji Extinction Rebellion (XR), którzy w ramach walki ze zmianami klimatu prowadzą protest na ulicach Londynu. Dzień wcześniej brytyjski premier nazwał radykalnych ekologów „odmawiającymi współpracy brudasami”.

Obrońcy klimatu oblali „sztuczną krwią” budynek ministerstwa skarbu [WIDEO]

Działacze na rzecz ochrony klimatu oblali w czwartek „sztuczną krwią” budynek brytyjskiego ministerstwa skarbu w Londynie, by zwrócić uwagę na...

zobacz więcej

– Jestem tutaj, ponieważ uważam, że to, co robią, jest niezwykle ważne. (...) Zbyt wolno działamy w kwestii zmian klimatycznych – mówił Stanley Johnson, były eurodeputowany Partii Konserwatywnej, na Trafalgar Square w Londynie, który został zajęty przez protestujących. Odnosząc się do wtorkowej wypowiedzi syna na temat aktywistów, zapewnił: „Uważam to za olbrzymi komplement, że mogę być nazwany odmawiającym współpracy brudasem; to było wypowiedziane żartem”.

We wtorek premier Johnson, gdy pomimo protestów trwających także w okolicach Downing Street, zdołał w końcu dotrzeć na jedno z zaplanowanych spotkań, powiedział: „Obawiam się, że ochrona nie chciała, żebym przyjechał, mówili, że droga jest pełna odmawiających współpracy brudasów i wszelkiego rodzaju protestujących, którzy zaśmiecają drogę. Mówili, że jest pewne ryzyko, że zostanę obrzucony jajkami”.

Śmiertelny wypadek przyczyną konfliktu na linii Londyn-Waszyngton

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał prezydenta USA Donalda Trumpa do ponownego rozważenia sprawy skorzystania z immunitetu dyplomatycznego przez...

zobacz więcej

Wezwał też protestujących, by opuścili swoje „pachnące konopiami biwaki” i przestali blokować ulice.

Stanley Johnson zapewnił, że cała rodzina jest „totalnie zjednoczona” w kwestii walki ze zmianami klimatu.

– Nie sądzę, by w rodzinie był choć jeden głos sprzeciwu. Nie zapominajmy, że dorastaliśmy na wsi, dorastaliśmy na wzgórzach Exmoor, natura jest w naszej krwi. Nie sądzę, by trzeba było pytać: „Czy Boris będzie słuchał protestów?”. Jeśli posłuchać tego, co mówił pierwszego dnia na schodach na Downing Street, gdy zakończył apelem o działania na rzecz środowiska i opiekę nad zwierzętami, to jest bardzo, bardzo dobry znak" - przekonywał ojciec premiera.

Tymczasem londyńska policja metropolitalna poinformowała, że od poniedziałku, kiedy zaczęły się protesty XR, aresztowano ponad 600 osób, a do pomocy w zapewnianiu porządku w stolicy zostanie ściągniętych dodatkowych 500 funkcjonariuszy z innych regionów Anglii oraz z Walii.

Jak zapowiadają aktywiści z Extinction Rebellion, demonstracje w brytyjskiej stolicy będą pięć razy liczniejsze od tych, które miały miejsce w kwietniu. Spodziewają się, że w zaplanowanych na dwa tygodnie protestach w Londynie udział weźmie około 30 tys. osób.

Kwietniowe protesty XR w Londynie trwały 11 dni. Aresztowano wtedy ponad 1 tys. osób, z czego 850 osobom postawiono różne zarzuty naruszania porządku publicznego, a 250 z nich dotychczas uznano za winne.

Oprócz Londynu protesty XR odbywają się jeszcze w kilkudziesięciu innych miastach na świecie.

źródło:

Zobacz więcej