Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Polacy wsparli mieszkańców Sudanu Południowego

Sudan Południowy to najmłodszy i jeden z najbiedniejszych krajów na świecie (fot. Wiki 2.0/Oxfam East Africa)

Kilkadziesiąt rodzin z Sudanu Południowego będzie mogło naprawić swoje domy dzięki pomocy z Polski. Chodzi o mieszkańców północnej części najmłodszego kraju na świecie. Tereny te w ostatnich tygodniach nawiedziły gwałtowne powodzie, które zniszczyły zarówno uprawy jak i domostwa.

Największy w historii polski projekt humanitarny. Wyślemy tony sprzętu medycznego do Afryki

W Zambii rusza największy w historii polski projekt humanitarny – informuje „Nasz Dziennik”. Do afrykańskiego kraju trafią aż 22 tony sprzętu...

zobacz więcej

Sudan Południowy to kraj, w którym większość mieszkańców przez wiele miesięcy w roku cierpi głód. Powodem są konflikty zbrojne oraz susze.

Od lipca północne tereny kraju zostały z kolei dotknięte potężnymi ulewami. Woda zalała zarówno kilkadziesiąt tysięcy domów jak i pola uprawne, niszcząc to, co udało się wyhodować.

Miesiąc temu Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które pracuje w Sudanie Południowym, uruchomiło zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych. Prezes PCPM Wojciech Wilk poinformował, że za zebrane środki udało się dostarczyć potrzebującym materiały do naprawy domów.

– Jestem ogromnie wdzięczny wsparciu polskiego społeczeństwa, dzięki któremu mogliśmy wysłać bardzo szybko, pomimo bardzo ciężkich warunków terenowych transport pomocy humanitarnej, przede wszystkim płacht plastikowych, które pozwoliły zapewnić mieszkańcom Sudanu Południowego dach nad głową przez kolejny prawie rok – powiedział Wilk.

PCPM nadal prowadzi na miejscu ośrodki dożywiania dzieci. Dostarcza też potrzebującym pomoc medyczną.

Sudan Południowy jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. W lipcu, jeszcze przed nadejściem powodzi, organizacje alarmowały, że z powodu suszy głód grozi 7 mln osób. Już wtedy oceniano, że kryzys żywnościowy w Afryce jest najpoważniejszy od wielu lat.

źródło:
Zobacz więcej