RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kowalski technosceptykiem

Lepiej na nowinki techniczne reagują ludzie młodzi (fot. Pexels)

Polacy są w większości sceptyczni wobec nowych technologii. Taką postawę przyjmuje około 60 proc. badanych – informuje „Rzeczpospolita”, powołując się na raport „Technologia w służbie społeczeństwa. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”.

Raport: Za 6 lat nawet 300 tys. elektrycznych aut w Polsce

W Polsce w 2025 r. ma być 300 tys. samochodów elektrycznych – wynika z najbardziej prawdopodobnego scenariusza zawartego w analizie stanu rozwoju...

zobacz więcej

Dr hab. Urszula Soler, która jest współautorką badania przygotowanego przez fundację Digital Poland i PwC, wyjaśniła, że nastawienie do nowinek technicznych jest szczególnie związane z wiekiem, miejscem zamieszkania i statusem materialnym.

Z raportu wynika, że największymi entuzjastami są ludzie młodzi lub w średnim wieku, ale z wykształceniem wyższym i dobrze zarabiający. Technosceptycy mają natomiast zwykle ponad 55 lat i średnie wykształcenie.

Są też jednak nowe technologie, z których większość Polaków chce korzystać. To m.in. panele słoneczne na dachu (94 proc. pytanych), wiatraki prądotwórcze (86 proc.), aplikacja wskazująca wolne miejsce parkingowe (86 proc.), elektryczny samochód (81 proc.), nauka i szkolenie przez internet (79 proc.) czy opaska monitorująca stan zdrowia (77 proc.).

Natomiast sceptycznie ankietowani są nastawieni do podróży autonomicznym autobusem (odbyłoby ją tylko 29 proc. badanych) czy robota, który miałby zastąpić chirurga (31 proc. pozwoliłoby, żeby robot wyciął im wyrostek). A poza tym tylko 32 proc. respondentów byłoby skłonnych jeść roślinne zamienniki mięsa.

źródło:
Zobacz więcej