Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Jesteśmy na bardzo dobrej drodze do wyrównania dopłat bezpośrednich”

– Jesteśmy na bardzo dobrej drodze do wyrównania dopłat bezpośrednich. Sprawiedliwa polityka wobec wszystkich rolników, czyli równa dla wszystkich, to jedno z moich zadań jako komisarza – oświadczył Janusz Wojciechowski, polski kandydat na stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa, opowiadając w programie „Gość Wiadomości” o swoich najważniejszych celach. – Chciałbym stworzenia raportu otwarcia, aby wiedzieć, jaka jest rzeczywista sytuacja rolnictwa europejskiego. O przyszłości rolnictwa trzeba też myśleć w dłuższej perspektywie. Tak do 2050 r. – dodał.

Janusz Wojciechowski zyskał poparcie eurodeputowanych na stanowisko unijnego komisarza

Janusz Wojciechowski, polski kandydat na unijnego komisarza do spraw rolnictwa, przez 90 minut przekonywał europosłów, że nadaje się na to...

zobacz więcej

Janusz Wojciechowski, polski kandydat na unijnego komisarza do spraw rolnictwa, przekonał europosłów, że nadaje się na to stanowisko. Deputowani z różnych krajów i frakcji politycznych podkreślali, że Wojciechowski wypowiadał się dużo konkretniej niż podczas pierwszego wysłuchania oraz pisemnych odpowiedzi na pytania europosłów.

Polityk PiS zapowiedział, że będzie komisarzem, który „będzie walczył o to, żeby rolnictwo było wspierane w możliwie największym stopniu przez większy budżet”. Równie ważnym problemem jest dla niego nierówność w dopłatach bezpośrednich.

– Jest ona wielkim problemem politycznym w całej Unii. Trwa od 2004 r., kiedy to Polska i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej weszły do UE. Mogę powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze do wyrównania dopłat bezpośrednich i sprawiedliwszej polityki rolnej – podkreślał Wojciechowski.

Przyszły komisarz uważa, że jednym z kierunków rozwoju rolnictwa jest produkcja zdrowszej żywności. Zdaniem Wojciechowskiego rolnicy powinni nie tylko eksportować żywność, ale ci z mniejszych gospodarstw winni być powiązani z przetwórcami i rynkiem lokalnym.

Jak mówił, chce, aby mniejsze gospodarstwa miały większe dostęp do unijnych funduszy. Inną szansą dla rolników jest produkowanie popularnej od kilku lat żywności ekologicznej.

Janusz Wojciechowski przekonywał, że wielu ludzi – w Polsce i za granicą – cieszy się z wybrania go na komisarza ds. rolnictwa.

– Uzyskałem jednogłośne poparcie wszystkich grup politycznych. To daje mi bardzo silny mandat w Komisji Europejskiej, do prowadzenia skutecznej polityki i troski o rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich w całej Europie. Aby tworzyć tam miejsca pracy i aby były tam godne warunki życia – zaznaczył Wojciechowski.

źródło:
Zobacz więcej