RAPORT

Kampania 2020

Dziewięcioletnie dziecko oskarżone o zabicie pięciu osób. Podpaliło je na kempingu

Trwa dyskusja nad tym, czy tak małe dziecko może być sądzone za świadome zabójstwo (fot. Michael Robinson Chavez/The Washington Post via Getty Images)

Prokuratura postawiła zarzut zabójstwa pierwszego stopnia pięciu osób – trójki dzieci i dwojga dorosłych – dziewięcioletniemu dziecku. Z ustaleń śledczych wynika, że podpaliło domek kempingowy, w którym znajdowały się ofiary. Policja nie ujawnia żadnych szczegółów dotyczących dziecka – ani jego płci ani tego, czy znał ofiary.

Podała dziecku środki nasenne, bo umówiła się z kochankiem. Kubuś zmarł

27-latka umówiła się spotkanie z hotelu ze swoim nowym chłopakiem. Na spotkanie zabrała swojego trzyletniego syna, ale żeby nie przeszkadzał,...

zobacz więcej

Do tragedii doszło w kwietniu w pobliżu Goodfield, ok. 240 km na od Chicago w Stanach Zjednoczonych.

Według bazy prowadzonej przez amerykańskie media tak małe dziecko nie było oskarżone w Stanach o masowe zabójstwo – liczone od czterech ofiar wzwyż – przynajmniej od 2006 r.

Koroner badający miejsce tragedii stwierdził, że podpalenia dokonano celowo, co skłoniło prokuraturę hrabstwa Woodford do wniesienia zarzutów przeciwko dziewięcioletniemu dziecku.

– To była trudna decyzja – przyznał prok. Greg Minger. Nie ujawnia jednak żadnych szczegółów dotyczących podejrzanego – ani jego płci, ani tego, czy znał ofiary.
B Głównym wyzwaniem dla śledczych będzie próba udowodnienia, że dziecko działało z pełną świadomością i chciało śmierci osób znajdujących się w domku kempingowym. Te warunki muszą być spełnione w sprawach o zabójstwo pierwszego stopnia.

W czasie prześwietlania bagaży na granicy napromieniowano dziecko

Dziecko, podróżujące z rodzicami z Ukrainy do Polski, weszło na taśmę, na której znajdowały się prześwietlane bagaże i zostało napromieniowane....

zobacz więcej

Obrońca dziecka Gus Kostopoulos odrzuca tą argumentację i twierdzi, że „dziewięciolatki nie wiedzą nawet, że święty Mikołaj nie istnieje”.
B – Nie wiedzą, że ludzie umierają i nie wracają do życia. (…) Nie wiem, czy dziewięciolatki mogą podejmować decyzję o zabójstwie pięciu osób – powiedział.

Ze stawianymi dziecku zarzutami nie zgadza się również Betsy Clark, wiodąca adwokat w sprawach karnych w stanie Illinois. Uważa ona, że 14 lat to minimalny wiek odpowiedzialności karnej w wielu krajach.

Ponieważ oskarżone dziecko nie ma nawet 10 lat, nie może być – zgodnie ze stanowym prawem – aresztowane. Na proces czeka więc na wolności.

Postępowanie jest utajnione, a nieletni nie będzie sądzony przez publiczną ławę przysięgłych, tylko przez pojedynczego sędziego.

Jak podaje guardian.com, oskarżenia o zabójstwo dla dzieci poniżej 10 lat są rzadkie, ale nie bezprecedensowe. W zeszłym miesiącu sędzia z Michigan odrzucił zarzut morderstwa wobec dziewięciolatka oskarżonego o zastrzelenie matki w ich domu.

źródło:
Zobacz więcej