Raport

Epidemia koronawirusa

Mężczyźnie urosły piersi. Koncern zapłaci mu 31 mld zł odszkodowania

Sąd uznał, że koncern nie informował o skutkach ubocznych (fot. Shutterstock/monticello)

Firma Johnson & Johnson musi zapłacić 8 mld dolarów (31 mld zł) odszkodowania mężczyźnie, który twierdzi, że po zażyciu środków psychotropowych urosły mu piersi. Sąd uznał, że koncern nie informował o skutkach ubocznych związanych z przyjmowanie leku o nazwie Risperdal.

„Nie twierdziłem, iż lek nie jest objęty refundacją w ogóle” – twierdzi Budka i oskarża TVP

TVP ma sprostować informację, jakoby Borys Budka (PO) podawał nieprawdziwą cenę leku Valcyte – orzekł Sąd Okręgowy w Gliwicach. Sędzia Piotr...

zobacz więcej

W wieku 10 lat u Myrraya wykryto spektrum zaburzeń autystycznych. Psychiatra przepisał mu wówczas Risperdal – lek zalecany pacjentom zmagającym się ze schizofrenią czy chorobą afektywną dwubiegunową. Po pewnym czasie nastolatkowi zaczęły rosnąć piersi, a badania wykazały ginekomastię.

26-letni teraz mężczyzna postanowił pozwać firmę Johnson & Johnson, która odpowiada za produkcję Risperdalu.

Jak podaje Agencja Reutera, poszkodowany mężczyzna cztery lata temu wygrał już jedną sprawę, w której udało mu się dowieść, że firma nie ostrzegła młodych mężczyzn przed efektami ubocznymi leku. Przedsiębiorstwo nie zgodziło się na werdykt, a sprawa trafiła do sądu apelacyjnego, który w lutym 2018 r. wprawdzie podtrzymał wyrok, ale obniżył odszkodowanie do 680 tys. dolarów.

Mężczyzna złożył jednak apelację i na podstawie nowego wyroku ma otrzymać 8 mld dolarów w ramach odszkodowania wyrównawczego (ponad 31 mld zł).

Werdykt może być sygnałem, że Johnson & Johnson będzie musiał wypłacić odszkodowania także w innych sprawach dotyczących stosowania leku Risperdal.

źródło:
Zobacz więcej