RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Po 25 latach powróci kolejowe połączenie pasażerskie z Warszawy do Zegrza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na remont trasy Wieliszew – Zegrze (fot. Materiały prasowe)

Po 25 latach przywracamy połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza. To kolejna trasa, która zwiększy możliwości komunikacyjne w aglomeracji warszawskiej – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już ogłosiły przetarg na remont trasy Wieliszew – Zegrze.

Pruszków doczeka się połączenia autobusowego z Warszawą

Wójt Raszyna Andrzej Zaręba podpisał umowę z wojewodą mazowieckim Zdzisławem Sipierą na dofinansowanie linii autobusowej z Funduszu Rozwoju...

zobacz więcej

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na remont trasy Wieliszew – Zegrze. Dzięki inwestycji po latach wrócą pociągi pasażerskie na nieczynną linię. Inwestycja zwiększy atrakcyjność regionu. Projekt realizowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-20.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i remont linii kolejowej na odcinku Wieliszew – Zegrze (nr 28). Inwestycja jest znacząca zwłaszcza dla północnej części Mazowsza.

– Po 25 latach przywracamy połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza. To kolejna trasa, która zwiększy możliwości komunikacyjne w aglomeracji warszawskiej. Projekty z Krajowego Programu Kolejowego tworzą lepszą i sprawniejszą kolej, co przekłada się na ułatwienie codziennych dojazdów do szkół i do pracy oraz zwiększenie atrakcyjności województwa – powiedział Andrzej Bittel.

Na trasie zbudowany zostanie dodatkowy przystanek w rejonie skrzyżowania linii z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631).

Stacja Zegrze będzie przebudowana. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów z dwóch komfortowych peronów. Będą wyposażone w ławki, wiaty i funkcjonalne oświetlenie. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie.

Będą udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Linie naprowadzające ułatwią dojście osobom niewidomym i słabowidzącym.

Sprawdź, gdzie jest twój pociąg. Portal dla pasażerów w nowej odsłonie

PKP Polskie Linie Kolejowe uruchomiły nową wersję wyszukiwarki połączeń kolejowych. Oferuje ona podróżnym m.in. śledzenie pociągów w czasie...

zobacz więcej

– Prace prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A na terenie Mazowsza przywrócą nowe możliwości nieczynnym odcinkom linii np. Wieliszew – Zegrze. Dostrzegamy też potrzebę wzmocnienia linii wylotowych z aglomeracji i planujemy nowe dodatkowe tory. Takie rozwiązanie przełoży się na jeszcze lepsze podróże koleją – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Prace na odcinku Wieliszew – Zegrze obejmą wymianę torów, budowę sieci trakcyjnej i rozjazdów na 3,5-km odcinku. Zamontowany będzie nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym.

Przebudowany będzie przejazd kolejowo-drogowy na ul. Modlińskiej. Po remoncie pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 80 km/h. Realizacja zadania planowana jest w systemie „projektuj i buduj” od 2020 r., a zakończenie w 2022 r.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” ubiega się o finansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20.

źródło:
Zobacz więcej