RAPORT

Kampania 2020

Kaczyński: PiS chce być i jest partią polskiej wsi

PiS chce być partią polskiej wsi; będziemy szli w tym kierunku, by mniejsze gospodarstwa rolne też miały szanse – przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w Kielcach podczas konwencji wyborczej PiS, która odbywała się pod hasłem „Wierni polskiej wsi”.

Prezes Kaczyński: Demokracja ma sens wtedy, gdy przedwyborcze zapowiedzi są realizowane

Demokracja ma sens wtedy, jeżeli zapowiedzi przedwyborcze partii są realizowane. Jeżeli tak nie jest, mamy do czynienia z pustą procedurą, która...

zobacz więcej

Konwencja rozpoczęła się minutą ciszy w związku ze śmiercią byłego ministra środowiska Jana Szyszki. Na początku swojego wystąpienia prezes PiS wspomniał zmarłego Jana Szyszkę.

– Odszedł nasz stary kolega, wieloletni towarzysz naszej drogi, prawie 30 lat, odszedł przedwcześnie nagle i odszedł w szczególnych okolicznościach. Majestat śmierci nie pozwala mi dzisiaj o tym mówić, ale trzeba będzie o tym powiedzieć, bo to nie był przypadek, że akurat dzisiaj, akurat teraz – mówił prezes PiS.

Kaczyński nawiązał także do zaakceptowania przez komisję rolnictwa PE kandydatury Janusza Wojciechowskiego na komisarza UE ds. rolnictwa; ocenił, że jest to „najważniejsza funkcja”, jaką Polska uzyskała w UE.

– To jest najważniejsza funkcja, jaką dotychczas uzyskaliśmy w Unii Europejskiej. Bo nie przewodniczący Rady Europejskiej, bez większych kompetencji, tylko właśnie komisarz, który dysponuje największymi pieniędzmi, największym budżetem – podkreślił prezes PiS.

Wyraził przekonanie, że Wojciechowski będzie realizował koncepcję rolnictwa polskiego i europejskiego opartego o małe i średnie gospodarstwa rolne, ekologię, poszanowanie praw zwierząt.

Prezes PiS: Jesteśmy przygotowani na ewentualny kryzys ekonomiczny

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapewnił w poniedziałek, że Polska jest przygotowana na ewentualny kryzys ekonomiczny. – Dzięki...

zobacz więcej

Prezes PiS stwierdził, że polska wieś jest nie tylko zasobem pracy i żywności, ale także zasobem wartości. Przypomniał również historię polskiej wsi w okresie II wojny światowej, w tym aktywność ruchu oporu na wsi, batalionów chłopskich i żołnierzy wyklętych, którzy – jak mówił – nawet do 1963 r. ukrywali się na polskiej wsi.

Kaczyński odniósł się także do najnowszej historii polskiej wsi po 1989 r. i ocenił, że była ona eksploatowana, a w wyniku prowadzonej polityki gospodarczej na wsi panowało ubóstwo.

– Szerzyła się na wsi prawdziwa nędza i ta nędza miała bardzo często, mówiłem już o tym, twarz polskiego dziecka i tak to wyglądało przez lata – mówił.

Jak podkreślił, to jego formacja polityczna „nie wstydziła się polskiej wsi”.

– Tutaj mogę zacytować, przepraszam, bo to nie wypada, ale samego siebie – że jesteśmy dumni z tego, że reprezentujemy polską wieś. Mówiłem to przed laty i to nie były czcze słowa, to było głębokie przeświadczenie, że polskiej wsi trzeba pomóc, że trzeba ją wydźwignąć, że trzeba szanować jej wartości – dodał prezes PiS.

Prezes PiS: Jesteśmy przygotowani na ewentualny kryzys ekonomiczny

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapewnił w poniedziałek, że Polska jest przygotowana na ewentualny kryzys ekonomiczny. – Dzięki...

zobacz więcej

Podkreślał, że jego ugrupowanie nie było w stanie w pełni realizować swojej polityki gospodarczej na wsi w latach 2005–07.

– Chociaż uczyniliśmy wtedy niemało i pamiętam, że już później, kiedy przegraliśmy wybory i byliśmy w opozycji, pewien rolnik, u którego gościłem, powiedział mi tak: za pana czasów to było tutaj jak za Gierka, bo za Gierka wieś dostała pewną pomoc, ale nie wiem, czy to pan, czy to Lepper – mówił prezes PiS.

– Otóż, szanowni państwo – to były decyzje PiS, chociaż oczywiście te decyzje Samoobrona popierała – dodał.

Kaczyński ocenił, że wieś w ciągu ostatnich kilku lat dokonała „wielkiego postępu”, a dochód „na głowę” w rodzinie wiejskiej zbliża się do poziomu rodzin żyjących w miastach.

– Będziemy konsekwentnie szli w tym kierunku i będziemy szli także w tym kierunku, by mniejsze gospodarstwa rolne, a np. na tej ziemi, gdzie jesteśmy – na ziemi świętokrzyskiej, takich gospodarstw jest bardzo wiele, też miały takie szanse. To są idee obecnego komisarza ds. rolnictwa, ale to są także nasze idee: my chcemy polską wieś naprawdę wesprzeć – zadeklarował prezes PiS.

„Pogarda dla ludzi, zarówno wyborców PiS, jak i PO”. Kaczyński o taśmach Neumanna

Z taśm Sławomira Neumanna wyłania się bardzo smutny i opłakany stan opozycji – ocenia prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W...

zobacz więcej

– PiS chce być partią polskiej wsi. Choć każdy ma prawo oceniać to indywidualnie, to – ośmielę się powiedzieć – że jest partia polskiej wsi – przekonywał Kaczyński.

W tym kontekście ocenił, że jego ugrupowanie „okiełznało gigantyczne okradanie kraju, patologię i rozpoczęło politykę społeczną na wielką skalę”.

– To my doprowadziliśmy do tego, że niemiecki prezydent, jak to sam powiedział, boso, przepraszał nas za niemieckie zbrodnie II wojny światowej – zauważył Kaczyński.

– My chcemy jedności polskiego społeczeństwa, jedności miast i wsi, jedności regionów, wyrównania szans. My taką politykę prowadzimy, i o ile tylko społeczeństwo nas poprze, to będziemy ją prowadzić – aż do momentu, kiedy zostanie zrealizowana koncepcja polskiej wersji państwa dobrobytu. Kiedy będziemy żyli i na wsi, i w mieście na poziomie rozwiniętych, bogatych państw europejskich – zapowiedział prezes PiS.

Kaczyński przekonywał, że jeśli jego ugrupowanie wygra wybory to Polska „po przeszło tysiącu lat naszej historii” dogoni kraje zachodniej Europy. – To jest stawka tych wyborów, tą stawką są losy Polski, polskiej wsi, ta stawką jest polska przyszłość – przekonywał prezes PiS.

Zaapelował, by do ostatniego dnia kampanii wyborczej, „do piątku do północy” pracować nad tym, by wszyscy, którzy są zwolennikami PiS, poszli na wybory. – Tylko wtedy kiedy się pójdzie głosować, będzie głosować i poprze listę Prawa i Sprawiedliwości, wtedy można liczyć, że ten dobry czas dla Polski będzie trwał – podsumował lider PiS.

źródło:

Zobacz więcej