RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Czterogłowa koalicja anty-PiS? „To nie smok, tylko niegroźny smoczek”

Politycy Prawa i Sprawiedliwości od kilku dni mówią, że jedyną alternatywą dla obecnego rządu jest egzotyczny sojusz Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Lewicy i Konfederacji. – Smok czterogłowy? Ten smok jest smoczkiem, bo jest mało groźny. To zlepek formacji, które mają jeden cel – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Zbigniew Gryglas.

Prezes Kaczyński: Demokracja ma sens wtedy, gdy przedwyborcze zapowiedzi są realizowane

Demokracja ma sens wtedy, jeżeli zapowiedzi przedwyborcze partii są realizowane. Jeżeli tak nie jest, mamy do czynienia z pustą procedurą, która...

zobacz więcej

O tym, że PO dąży do stworzenia czterogłowej koalicji przeciwko PiS-owi mówił prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Do tej pory zdaniem szefa rządzącej partii opozycja próbowała pokonać Zjednoczoną Prawicę jako sojusz trójgłowy. Z sondaży wynika jednak, że PO, Lewica i PSL mogą mieć za mało posłów, dlatego postanowiono postawić na Konfederację.

Czy możliwa jest zatem koalicja, którą poprą zarówno Grzegorz Braun i Adrian Zandberg? – Myślę, że taka koalicja nie przetrwałaby długo, nawet jeżeli zostałaby zawiązana. Jedynym spoiwem jest tutaj AntyPiS – stwierdził poseł Gryglas z PiS.

– Albo będzie tak, że Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie 235 - 250 mandatów i będzie rządziło samodzielnie albo rzeczywiście do władzy dojdzie opozycja. Wtedy będzie musiała powstać koalicja Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Konfederacji – mówił nam poseł PiS Bartosz Kownacki.

Zdaniem parlamentarzysty rząd z takim zapleczem byłby targany nieustannymi konfliktami i awanturami. – Zastanawiam się jak panowie z Konfederacji - a widać po ostatnich debatach, że głównie nastawieni są, żeby atakować Prawo i Sprawiedliwość - będą dogadywali się z panem Zandbergiem. Innej koalicji nie da się stworzyć – przekonywał Kownacki.

„Jesteśmy w stanie utworzyć rząd z każdym, kto spełni dużo naszych postulatów”

Poseł Marek Jakubiak z Federacji dla Rzeczypospolitej w programie „Kwadrans polityczny” TVP1 stwierdził, że Konfederacja jest w stanie utworzyć...

zobacz więcej

Co o czterogłowej koalicji sądzi Platforma Obywatelska? – Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska wygra wybory i razem z koalicjantami stworzymy rząd, a PiS będzie w opozycji w następnej kadencji – powiedział portalowi tvp.info poseł PO Robert Kropiwnicki.

Czy w koalicji dzisiejszej opozycji byłoby miejsce dla Konfederacji? – Wszystko zależy od wyborców, kto wejdzie i kto będzie chciał tworzyć nowy rząd – stwierdził parlamentarzysta PO. Nie chciał jednak zdradzić, czy wyobraża sobie współpracę Grzegorza Brauna z Konfederacji z Adrianem Zandbergiem z Lewicy. – Poczekajmy do poniedziałku. To już niedługo. Będziemy znali wyniki wyborów i będziemy mogli rozmawiać o tym, kto z kim stworzy rząd – stwierdził Kropiwnicki.

Przedstawiciele Ruchu Narodowego, który wchodzi w skład Konfederacji nie chcą być w jakiejkolwiek koalicji, w której byłaby jednocześnie Lewica. Mniej kategoryczny jest inny lider Konfederacji. – Jesteśmy w stanie utworzyć rząd z każdym, kto spełni dużo naszych postulatów. Zawrzemy koalicję z tym, kto więcej nam obieca – mówił portalowi tvp.info przed miesiącem Janusz Korwin-Mikke.

źródło:
Zobacz więcej