Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Polski sektor kosmiczny potrzebuje specjalistów

Minister Emilewicz podkreśla, że branża kosmiczna „to nie lektura Lema, ale twarde stąpanie po ziemi” (fot. Shutterstock/Sergey Nivens)

– Polski sektor kosmiczny jest efektywny, ale potrzebuje kadry – oświadczyła minister Jadwiga Emilewicz. Zdaniem szefowej resortu przedsiębiorczości i technologii „warto się interesować tym obszarem, nie tylko na poziomie projektów studenckich, ale wiązać z tymi przedsięwzięciami swoje potencjalne plany na karierę zawodową”.

Dwa pionierskie polskie satelity poleciały w kosmos

Zgodnie z planem z ośrodka NASA na wyspie Wallops w USA wyleciały w środę o godz. 22.46 czasu polskiego dwa polskie satelity: KRAKsat, zbudowany...

zobacz więcej

Minister Emilewicz wzięła udział w pierwszym z cyklu spotkań skierowane do studentów polskich uczelni zainteresowanych technologiami i programami kosmicznymi. Odbyło się ono na Politechnice Poznańskiej.

Jak wskazała szefowa resortu przedsiębiorczości mówiła studenci i absolwenci – m.in. w ramach tego cyklu spotkań – będą mogli nie tylko poznać specyfikę pracy w sektorze kosmicznym, ale także ofertę staży szkoleń Polskiej Agencji Kosmicznej, Agencji Rozwoju Przemysłu, Europejskiej Agencji Kosmicznej czy NASA.

Przypomniała, że chodzi o jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie i najbardziej perspektywicznych gałęzi przemysłu. Wskazywała na rosnące znaczenie sektora kosmicznego nie tylko w aspekcie naukowym ale i ekonomicznym, w wymiarze krajowym, europejskim i światowym.

Jak podkreśliła szefowa MPiT, kierunki rozwoju tego sektora w naszym kraju wyznacza ogłoszona przed trzema laty przez premiera Mateusza Morawieckiego Polska Strategia Kosmiczna.

– Sektor kosmiczny jest to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie sektorów. Ta doskonałość inżynierska tych, którzy w tym sektorze pracują, jest z całą pewnością na najwyższym poziomie – mówiła minister.

Kosmiczny listopad. Polski przemysł podbija kosmos

19 listopada 2018 r. na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX z Kalifornii na orbitę okołoziemską mają zostać wyniesione satelity PW-Sat2 i ICEYE-X2....

zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz zwróciła uwagę, że z technologiami kosmicznymi stykamy się dziś tak często, że „mówiąc o kosmosie nie czytamy tylko Lema, ale także twardo stąpamy po ziemi”.

– W tym gronie, w którym się dzisiaj znajdujemy, nie muszę mówić, że smartfon to technologie kosmiczne, że dzisiaj pieniądze z bankomatu wypłacamy dlatego, że korzystamy z technologii satelitarnych, że pociągi dojeżdżają w czasie i nie ma kolizji na przejazdach także za sprawą technologii kosmicznych – mówiła minister.

Dodała, że obecnie w polskim sektorze kosmicznym działa ponad 300 firm zatrudniających ponad 3 tys. osób. Cały krajowy rynek space jest szacowany na 15 mld zł. Zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną do 2030 r. Polska powinna uczestniczyć w 3 proc. obrotów tego sektora w Europie.

Światowa branża kosmiczna jest warta około 350 mld dolarów. Przewiduje się, że do 2026 r. jej wartość wzrośnie do 558 mld dolarów.

źródło:
Zobacz więcej