Raport

Epidemia koronawirusa

Strzały w pobliżu synagogi w Halle. Są ofiary, użyto broni maszynowej

Kilku uzbrojonych napastników ostrzelało synagogę w mieście Halle w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Jednego z nich udało się ująć. Strzały padły również w oddalonym o 15 kilometrów Landsbergu – poinformowała policja.

Zastrzelił byłą przyjaciółkę, jej rodziców, kolegę i brata. Później zgłosił się na komisariat

Pięć osób zastrzelił w niedzielę w znanym jako ośrodek narciarski miasteczku Kitzbuehel w austriackim Tyrolu 25-letni mężczyzna, który zaraz potem...

zobacz więcej

Rzeczniczka policji w Halle nie była jednak w stanie udzielić żadnych innych informacji na temat kolejnego zdarzenia.

Nieznani sprawcy ostrzelali w środę z karabinów maszynowych ludzi przed synagogą w Halle. Co najmniej dwie osoby zginęły, a kilka zostało rannych – przekazała na Twitterze miejscowa policja. Oprócz tego na teren cmentarza żydowskiego został wrzucony granat.

Jak podał dziennik „Die Welt”, napastnicy próbowali wedrzeć się do synagogi; przebywało w niej wówczas ok. 100 osób. Gdy nie udało im się sforsować drzwi, zaczęli strzelać do ludzi na ulicy.

Naoczni świadkowie informują, że napastnicy byli ubrani w mundury taktyczne oraz uzbrojeni w broń długą i krótką. Jak podają media, jeden z napastników miał wypadek samochodowy na drodze B91 między miejscowościami Deuben i Werschen na południowy-zachód od Lipska. Według dziennika Bild napastnik został zatrzymany przez antyterrorystów z jednostki SEK. Miał w bagażniku samochodu broń. Jak podaje ta sama gazeta, do kolejnego zatrzymania miało też dojść w miasteczku Landsberg.

Dworzec kolejowy w Halle został zamknięty – informuje Deutsche Bahn. Policja apeluje do ludzi o pozostawanie w domach, bądź szukanie bezpiecznego schronienia i trzymanie się z daleka od okien i drzwi.

Policja w Dreźnie - stolicy Saksonii poinformowała, że wzmocniła ochronę synagogi i cmentarza żydowskiego. Pilnują ich funkcjonariusze uzbrojeni w karabiny maszynowe. Do ataku doszło w czasie jednego z najważniejszych żydowskich świąt religijnych - Jom Kipur.

Bliskim ofiar najgłębsze wyrazy współczucia złożyła kanclerz Angela Merkel.

źródło:
Zobacz więcej