RAPORT

Kampania 2020

Blokady punktów komunikacyjnych w Berlinie. Policja ostrzega aktywistów

Władze miasta będą się dokładniej przyglądać, czy demonstranci działają zgodnie z prawem (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Członkowie organizacji Extinction Rebellion trzeci dzień z rzędu blokują ruch w centrum Berlina. Manifestanci chcą wymusić na niemieckim rządzie zdecydowane działania w celu ochrony klimatu.

„Stosowna forma przymusu”. Zatrzymano 60 ekologów

Austriacka policja poinformowała o zatrzymaniu 60 spośród około 150 demonstrantów ekologicznego ruchu Extinction Rebellion (XR), którzy zablokowali...

zobacz więcej

Od wczesnych godzin rannych kilka tysięcy aktywistów blokuje most Marshalla oraz rondo Wielkiej Gwiazdy w centrum miasta. Aktywiści zapowiadają, że jeszcze dziś zablokują ulicę Kurfuerstendamm w centrum oraz okolicę urzędu kanclerskiego.

Blokady spowodowały poważne utrudnienia w komunikacji miejskiej. Do tej pory poza niewielkimi incydentami przebiegły pokojowo.

Jednak berlińska policja ostrzegła na Twitterze, że wszystkie niezgłoszone i niezarejestrowane demonstracje „będą usuwane”. Senator ds. wewnętrznych w Berlinie Andreas Geisel zapowiedział, że władze miasta będą się dokładniej przyglądać, czy demonstranci działają zgodnie z prawem.

Przedstawiciele Extinction Rebellion demonstrują, by wymusić na rządzie zdecydowane działania w celu ochrony klimatu. Dziś rząd federalny debatuje nad uchwaleniem tak zwanego Pakietu Klimatycznego. Aktywiści zapowiadają, że podobne akcje będą organizować przez cały tydzień.

źródło:
Zobacz więcej