RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Piątka dla Polski”. Ma zachęcić do udziału w wyborach i głosowania na PiS

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej (fot. PAP/Piotr Nowak)

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował w środę „Piątkę dla Polski”, która zakłada podjęcie przez wyborców działań profrekwencyjnych i zachęcanie do głosowania na PiS. Dzień wyborów to dzień decyzji, nie zapomnijmy o Polsce, nie zapomnijmy też dowodu osobistego – mówił szef rządu. – To są wybory dotyczące polskiej demokracji, której podstawą jest wiarygodność – tak do udziału w wyborach zachęcał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Morawiecki: Jeśli kierownictwo PiS tak zdecyduje, będę zaszczycony

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę w Polskim Radiu, że jest zadowolony ze współpracy z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Dodał, że...

zobacz więcej

Na środowej konferencji prasowej szef rządu stwierdził, że w niedzielnych wyborach parlamentarnych Polacy podejmą decyzję, czy chcą iść „drogą trudną, ale w kierunku coraz bardziej zasobnej Polski, polskiego modelu państwa dobrobytu”, czy też „w kierunku różnego rodzaju patologii, nieprawidłowości i polityki społecznej, której praktycznie nie było”.

Jak mówił Morawiecki, w ciągu ostatnich dni kampanii wyborczej konieczna jest duża mobilizacja. W związku z tym, premier zaproponował „Piątkę dla Polski”, która zakłada m.in. zaplanowanie wyborczej niedzieli tak, żeby zdążyć pójść do lokalu wyborczego.

– Jeśli tylko to możliwe, to głosowanie całymi rodzinami. Wybory to w końcu wspólne święto, święto demokracji – podkreślił premier.

– Zadzwońmy również do przyjaciół, przypomnijmy tym, którzy mogli zapomnieć, którzy się wahają, są niepewni, nieprzekonani jeszcze do końca i zadajmy to podstawowe pytanie: jak żyło się cztery, pięć lat temu, jak żyje się dzisiaj? Kiedy było łatwiej o pracę, czy cztery, pięć lat temu, czy dzisiaj? Kiedy finanse publiczne były lepiej zrównoważone, kilka lat temu, czy dzisiaj? Kiedy wizja rozwoju gospodarczego dawała realną szansę na osiągnięcie poziomu życia państw zachodnich, czy kilka lat temu, czy dzisiaj? Z odpowiedzią na te pytania idźmy do wyborów – oświadczył.

Premier polecił sprawdzenie, czy niepełnosprawni i seniorzy z naszej rodziny, grona przyjaciół, czy sąsiadów nie potrzebują pomocy w dotarciu do lokalu wyborczego.

Prezes Kaczyński: Demokracja ma sens wtedy, gdy przedwyborcze zapowiedzi są realizowane

Demokracja ma sens wtedy, jeżeli zapowiedzi przedwyborcze partii są realizowane. Jeżeli tak nie jest, mamy do czynienia z pustą procedurą, która...

zobacz więcej

– Ostatnia prośba: skontaktujmy się z pięcioma osobami, które warto przekonać – dodał premier.

Morawiecki ocenił, że niedziela wyborcza będzie „niezwykle ważnym dzień do podjęcia decyzji przez wszystkich Polaków”.

– Nie zapomnijmy o Polsce, nie zapomnijmy Biało-Czerwonej, nie zapomnijmy też dowodu osobistego – dodał.

Prezes PiS zaapelował do wyborców

– Zbliżające się wybory parlamentarne są najważniejszymi po 1989 roku – mówił w środę szef PiS Jarosław Kaczyński. Także on wezwał Polaków do zastanowienia się nad tym wyborem i udziału w głosowaniu.

– To będzie decyzja, którą najkrócej można określić tak: Polska plus czy Polska minus. Polska wielkich programów społecznych, zaplanowanego rozwoju, akcji, które prowadzą do radykalnego podniesienia poziomu bezpieczeństwa Polski w sferze międzynarodowej, a także w sferze ekonomicznej, odbudowa dobrego imienia Polaków w świecie, odbudowa tego wszystkiego, co buduje polską jedność narodową, polską godność narodową – mówił szef PiS.

Tysiące obywateli dopisuje się do spisu wyborców w Warszawie. To rekordowa liczba

Od kilkudziesięciu minut do ponad godziny spędziły w kolejkach w stołecznych urzędach dzielnic te osoby, które aby głosować w Warszawie, musiały...

zobacz więcej

Kaczyński przekonywał, że rządy poprzedników to: „bardzo skromna polityka społeczna, brak jakichkolwiek planów gospodarczych, udział polskich elit w niszczeniu polskiej reputacji, zwijanie wojska, utrzymywanie Polski w NATO na drugorzędnej pozycji plus ogromna sfera patologii, czego symbolem bardzo mocnym jest afera VAT-owska i te setki miliardów złotych strat”.

– To jest ta różnica między dwoma obozami politycznymi. Tym dzisiaj czwórgłowym obozem czy właściwie w gruncie rzeczy jedną partią, która jest przeciwko Prawu i Sprawiedliwości, a Prawem i Sprawiedliwością – mówił.

– Chcemy wezwać wszystkich Polaków do tego, by się nad tym wyborem zastanowili i poszli głosować, żeby głosowali w tych wyborach, bo to są wybory naprawdę od 1989 roku najważniejsze – podkreślił. Dodał, że są to wybory dotyczące polskiej demokracji, której podstawą jest wiarygodność.

– Nasza aktywność do ostatniego dnia wyborów ma służyć temu celowi, aby jak najwięcej spośród naszych obywateli wzięło udział w tych zbliżających się wyborach – mówił Kaczyński.

źródło:
Zobacz więcej