Pogrzeb gen. Petelickiego. Kukiz obok agenta SB

(fot. YT/Telewizja Republika)

26 czerwca 2012 r. Przed Katedrą Polową Wojska Polskiego w Warszawie gromadzą się tłumy – za chwilę ma się rozpocząć pogrzeb Sławomira Petelickiego. Operatorzy kamer filmują ludzi stojących przed świątynią. Wśród nich jest Paweł Kukiz stojący razem z wysokim mężczyzną, który odwraca się tyłem, gdy widzi kamerę. Tym człowiekiem jest przyjaciel Pawła Kukiza, Jerzy Hybiński, członek „brygad Misztala”, funkcjonariusz SB – czytamy w „Gazecie Polskiej”.

„Milion dla Aleksandra Kwaśniewskiego”. Pranie pieniędzy i ukraiński trop

Donaldowi Trumpowi grozi impeachment za to, że naciskał na władze Ukrainy, aby wszczęły śledztwo, które pogrąży jego rywala Joe Bidena. Tymczasem...

zobacz więcej

„Znajomość Pawła Kukiza, który przebojem wszedł do polityki w 2015 roku, z byłym funkcjonariuszem SB nie jest przypadkiem odosobnionym” – przekonuje tygodnik w środowym wydaniu. „W wypadku Pawła Kukiza znajomości z funkcjonariuszami SB i WSI są o tyle szokujące, że muzyk i polityk przedstawia się jako antysystemowiec i zarzuca swoim politycznym przeciwnikom – politykom PiS – »brnięcie w komunę« – komentuje „GP”.

Przyjaciel – jak pisze gazeta – Pawła Kukiza, pochodzący z Włocławka Jerzy Hybiński, zgłosił się do pracy w milicji na ochotnika w czerwcu 1981 roku, gdy trwał „karnawał Solidarności” – czytamy.

We wrześniu pracował już w Służbie Bezpieczeństwa jako pracownik operacyjny. Z ramienia włocławskiej SB zabezpieczał proces funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, oskarżonych o uprowadzenie i zamordowanie bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Proces ten rozpoczął się w Toruniu 27 grudnia 1984 roku.

„Rok później, po zakończeniu zaocznych studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Hybiński napisał wniosek o przeniesienie do Wydziału Zabezpieczenia Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych, w skład którego wchodziła Sekcja Bojowa” – czytamy dalej.

„Nie pójdę z PiS, jeśli Schetyna zadeklaruje, że po przegranej zrezygnuje z kierowania PO”

Jeśli Grzegorz Schetyna zadeklaruje, że w przypadku słabego wyniku KO w wyborach zrezygnuje z funkcji przewodniczącego PO, ja zadeklaruję, że nigdy...

zobacz więcej

„Warto podkreślić, że Wydział Zabezpieczenia SUSW zajmował się głównie pacyfikacją protestów opozycji, a na jego czele w latach 80. stał Edward Misztal. Kierowana przez niego jednostka (w której pracował m.in. Jerzy Hybiński) wsławiła się brutalnymi pacyfikacjami protestów opozycji w czasach PRL” – podkreśla gazeta.

„Paweł Kukiz nie ukrywa swoich znajomości w środowisku ludzi służb specjalnych i mówi wręcz o łączących go z nim bliskich relacjach. Wielokrotnie podkreślał swoją bliską znajomość ze Sławomirem Petelickim, byłym funkcjonariuszem SB, który w niewyjaśnionych okolicznościach miał popełnić samobójstwo w 2012 roku” – pisze dalej autor artykułu.

„Służby oczarowały także Waldemara Pawlaka, byłego premiera, byłego szefa PSL, obecnie kandydata na senatora z list PSL. Nie bez powodu jednym z najbliższych współpracowników Pawlaka był Zdzisław Skorża, najpierw funkcjonariusz w radomskiej SB, a w III RP kolejno zastępca szefa UOP i ABW. Niedawno został on zatrzymany przez CBA i postawiono mu zarzut w związku z wystawianiem fikcyjnych faktur” – czytamy.

„W PSL ważne funkcje zajmują ludzie figurujący w archiwach IPN jako osoby zarejestrowane jako tajni współpracownicy służb specjalnych w PRL lub funkcjonariusze służb komunistycznego systemu. Podobne sytuacje są w środowisku lewicy, co zresztą już nikogo nie dziwi” – można przeczytać w „GP”.

źródło:
Zobacz więcej