RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„W ciągu 30 lat ludzkość odkryje życie pozaziemskie”. Ma w tym pomóc maszyna

Didier Queloz twierdzi, że dobrym kierunkiem jest odkrywanie egzoplanet poza naszym Układem Słonecznym (fot. Yui Mok/PA Images/Getty Images)

Szwajcarski astronom Didier Queloz, laureat tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki twierdzi, że istnieje życie pozaziemskie. Jego zdaniem powinniśmy odkryć kosmitów w ciągu kilku dekad.

Nobel z fizyki za odkrycia, które pozwoliły zrozumieć historię i budowę wszechświata

Nobel z fizyki 2019 trafił do Kanadyjczyka Jamesa Peeblesa oraz do dwóch badaczy ze Szwajcarii, Micheala Mayora i Didiera Queloza, za odkrycia,...

zobacz więcej

Szwajcarski astronom znalazł się w gronie trzech osób uhonorowanych za „wkład w nasze zrozumienie wszechświata i miejsca Ziemi w kosmosie”. Oprócz Queloza Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali jego rodak Michel Mayor oraz Kanadyjczyk James Peebles.

Podczas pobytu w Londynie Queloz przyznał, że jest przekonany o istnieniu życia pozaziemskiego. – Nie mogę uwierzyć, że jesteśmy jedynymi żywymi istotami we wszechświecie. – powiedział naukowiec. Jak dodał, „istnieje zbyt wiele planet i gwiazd, a chemia jest uniwersalna”.

– Chemia, która doprowadziła do powstania życia, musi istnieć też gdzie indziej – argumentował astronom. Naukowiec przewiduje, że ludzie odkryją kosmitów w ciągu 30 lat. Przekonuje, że prawdopodobne jest stworzenie w tym czasie maszyny, za pomocą której będzie można tego dokonać.

Zdaniem Queloza odkrywanie egzoplanet jest najlepszym kierunkiem poszukiwania życia we wszechświecie. – Udowodniliśmy, że istnieją inne planety podobne do tych, które znajdują się w naszym Układzie Słonecznym – powiedział w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Telegraph”.

Laureat Nobla z fizyki zaznaczył, że takie odkrycia poszerzają nasze horyzonty i skłaniają do zadawania pytań dotyczących naszego istnienia.

źródło:
Zobacz więcej