Terminal na datki. Katedra w Turynie idzie z duchem czasu

W katedrze przechowywany jest Całun Turyński (fot. Goodfreephotos.com)

W katedrze we włoskim Turynie zainstalowany został terminal do kart płatniczych do przyjmowania ofiar. Stolica Piemontu to pierwsze wielkie włoskie miasto, w którym wybrano tę metodę. Można w ten sposób zostawić również datek za mszę.

Katedra wystawiona na sprzedaż. Katolicy protestują

Rada parafii katedralnej w Utrechcie (Holandia) wystawiła na sprzedaż budynek katedry, którego utrzymanie jest zbyt kosztowne wobec małej liczby...

zobacz więcej

Terminal POS do przyjmowania datków od wiernych i kupowania świec, które zapala się w katedrze, pojawił się z inicjatywy proboszcza, księdza Carlo Franco. Ksiądz wyjaśnił, że decyzję podjął z kilku powodów.

– We Włoszech karty płatnicze są spychane na margines, także prowizje są zbyt wysokie, a tymczasem turyści często ich używają – zwrócił uwagę w rozmowie z dziennikiem „Corriere della Sera”.

– Turyści często przychodzili z kartą bankomatową chcąc zostawić jeden albo dwa euro datku. Teraz mogą już to zrobić – podkreślił włoski duchowny.

Urządzenie do kart płatniczych zostało przetestowane w sierpniu, a więc w dniach masowego napływu turystów i to wtedy jasne stało się, jak wielu odwiedzających świątynię chciałoby zostawić ofiarę nie wrzucając jej do puszki, ale przy pomocy karty.

Proboszcz zaznaczył zarazem, że dzięki temu rozwiązaniu uda się ograniczyć kradzieże pieniędzy z puszek, w wyniku których traci się dużą część datków od wiernych.

Na ekranie zainstalowanego terminalu należy wybrać jedną z trzech opcji – świeca, dobrowolny datek albo msza. Następnie trzeba wybrać kwotę, którą chce się zostawić. Księża dostają zaś na wydruku informację o wysokości ofiary i celu, na jaki została przekazana. Jak podkreślono, pomysł okazał się bardzo dobry biorąc pod uwagę kwotę, jaką dotąd tak właśnie zebrano.

Urządzenie do kart płatniczych działa już od jakiegoś czasu w kościele w mieście Chioggia koło Wenecji.

źródło:

Zobacz więcej