RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Korwin-Mikke: Zsyłka to nie katorga, płacono dzienną stawkę

Janusz Korwin-Mikke nie kryje swoich prorosyjskich sympatii (fot. PAP/Tomasz Gzell)

– Legendy z tymi zsyłkami… Tak nawiasem mówiąc, to ludziom się myli katorga, gdzie bandyta był skazywany z kulą u nogi, z zsyłką. Zsyłka polegała na tym, że płacono dziennie stawkę – dowodził na antenie telewizji wRealu24.pl polityk Konfederacji Janusz Korwin-Mikke.

Korwin-Mikke: Polska powinna zawrzeć sojusz z Rosją

Zdaniem Janusza Korwin-Mikkego, jednego z liderów Konfederacji, jeśli niemożliwy jest dwustronny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, na wzór tego...

zobacz więcej

Lider Wolności przekonywał, że zesłaniec skazany przez władze carskie „wynajmował sobie chałupę gdzie chciał, tylko mu wyjeżdżać nie wolno było z guberni”. – Zsyłka to nie była katorga, to był po prostu zakaz mieszania się w sprawy polski. Wysyłano ludzi daleko, żeby siedzieli cicho, badali góry, robili różne sprawy odkrywcze – dodał.

Portal wPolityce.pl sugeruje, że prorosyjskie sympatie Korwin-Mikkego nie mogą dziwić, biorąc pod uwagę jego kontakty. Przypomina w tym kontekście słowa rosyjskiego pisarza, dziennikarza i tłumacza Aleksandra Bondariewa, który wskazuje, że prokremlowskie media przedstawiają prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jako „rusofoba”, zaś w zupełnie innym świetle lidera Wolności.

– Czytałem artykuł, w którym było napisane, iż opozycja w Polsce proponuje sojusz z Moskwą z obrazkiem Janusza Korwin-Mikkego – mówił niedawno Bondariew na antenie Radia Wnet.

We wrześniu ze względu na prorosyjskie sympatie Korwin-Mikkego z Konfederacji wystąpił Piotr Liroy-Marzec. – Zaczęliśmy rozmawiać na temat współpracy Polski z Rosją. I zadaliśmy pytanie: gdyby był konflikt Rosja-Polska i Rosja by powiedziała, że w tych twoich wydumanych rzeczach cię popiera, to kogo byś poparł? Rosję (odpowiedział Korwin-Mikke – przyp. red.). Słowo, on to powiedział przy nas wszystkich – mówił poseł w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Sam Korwin-Mikke ocenił, że jeśli niemożliwy jest dwustronny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, na wzór tego między USA a Izraelem, Polska powinna zawrzeć sojusz z Rosją. Skrytykował też stacjonowanie amerykańskich wojsk w naszym kraju, „gdyż oznacza to złamanie porozumienia, na mocy którego Rosja wyraziła zgodę na wstąpienie Polski do NATO”.

źródło:
Zobacz więcej