RAPORT

Kampania 2020

„Jak wygramy wybory, to będzie dużo do dzielenia”. Nowe taśmy Neumanna

„Chodzi o to, żeby mieć wpływ na miasto”, „mamy dwa miejsca do rady nadzorczej”, „jak wygramy wybory samorządowe, to będzie dużo do dzielenia” – mówi Sławomir Neumann i politycy Platformy Obywatelskiej na taśmach, które ujawniły „Wiadomości” TVP1. Nagrania odsłaniają kulisy obsadzania politycznych stanowisk w mieście i podległych mu spółkach. – Nie oszukujmy się. O to chodzi, żeby gdzieś tam na końcu ktoś został dyrektorem – mówi na nagraniu Adam Korol, minister w rządzie PO-PSL.

Publikujemy nowe taśmy Neumanna. „Jak Zbyszek słyszy, że ma poprzeć Biedronia, to dostaje ku***cy”

„Jedynka” Koalicji Obywatelskiej w Gdańsku Sławomir Neumann w efekcie piątkowych publikacji TVP Info w niedzielę zrezygnował z funkcji...

zobacz więcej

Jak ujawnił wcześniej w rozmowie z TVP Info były lokalny działacz PO z Tczewa, Sławomir Neumann – działając wbrew statutowi partii i demokratycznym zasadom – wywierał presję na tczewskich działaczach PO i zmuszał ich do wyboru Adama Korola na przewodniczącego ugrupowania w Tczewie.

Kartą przetargową miała być obietnica stanowisk w powyborczej układance.

– I, k***a, będziemy my wskazywać wiceprezydenta, a nie tego, co Mirek (Pobłocki, prezydent Tczewa – przyp. red.) sobie chce. I o to chodzi, k***a, o to chodzi. Będziemy mieli, k***a, radnych w powiecie i my będziemy, k***a, w grze i możemy ustawić powiat. K***a, o to chodzi. Nie o to dzisiaj, kto gdzie będzie – mówi Neumann.

– Nie jest planem Adama (Korola – przyp. red.) siedzieć w Tczewie do końca życia – ma w d***e to. Mówię ci całkiem szczerze: tylko wygraj wybory i zostań szefem Platformy wtedy po Adamie – wtedy, bo on się wycofa – mówi.

– Ja nie mam żadnych ambicji w Tczewie, ja jestem gdańszczaninem i jeżeli mam jakieś ambicje to ewentualnie z Gdańskiem – mówi Adam Korol.

Brudna polityczna gra PO. TVP Info ujawnia taśmy Neumanna

„Jeśli będziesz w Platformie, będę cię k***a bronił jak niepodległości”, „w Tczewie są same p***eby, rzygam Tczewem”, „KOD jest niczym, to żadna...

zobacz więcej

– Bo ja wiem, że Tczew nie zasłużył na Korola. Korol nie jest z Tczewa. Ja to wiem – zauważa Neumann.

Z rozmowy wynika, że kandydatura Adama Korola, ministra sportu i turystyki w rządzie PO-PSL, miała być tylko wyborczą sztuczką, wabikiem na wyborców. Korol przekonywał, że jego kandydatura na szefa lokalnych struktur daje szanse na wygranie wyborów, a to będzie wiązało się z dużą liczbą stanowisk do obsadzenia.

– Musisz to zrozumieć, jak wygramy wybory samorządowe, to będzie dużo do dzielenia – to wszystko – mówi na nagraniach Adam Korol.

Pyta retorycznie, czy chodzi o to, żeby „gdzieś tam na końcu ktoś został dyrektorem?”. – Nie oszukujmy się – o to chodzi, czy nie – podkreślił.

– No tak, chodzi o to, żeby mieć wpływ na miasto – odpowiedział lokalny działacz.

Jak wynika z ujawnionych wcześniej przez TVP Info nagrań, politycy PO nie ukrywali, że kompetencje kandydatów przy obsadzaniu stanowisk nie mają żadnego znaczenia – liczy się tylko przynależność partyjna.

„Nikt nas nie szanuje”. Posłuchaj nowych taśm Neumanna [WIDEO i STENOGRAM]

„Ku**a nikogo się nie możesz pozbyć”, „Jak jest dla nas przydatny, to trzeba go wykorzystać, jak nie jest – niech spier*ala”, „jak jakiś...

zobacz więcej

– (…)Platforma wskazuje tego człowieka i nie ma dyskusji o tym, czy on jest dobry, czy nie, tak jak dzisiaj. Czy się nadaje czy nie. Czy się nadaje do takiej spółki czy nie. W d***pie to mamy – przekonywał lokalnych kolegów Neumann.

Tłumaczył, że wystawienie swojego kandydata w wyborach na prezydenta miasta, nawet bez szans na wygraną, daje okazję do powyborczego handlu.

– Ja uważam, że na końcu wygra Pobłocki w sondażach i trzeba będzie go poprzeć. Co nie oznacza, że tak jak w Gdyni kombinujemy, żeby wystawić kandydata, nawet w przedbiegach, żeby na końcu on się wycofał, żeby było czym handlować – tego nie wykluczam też w Tczewie. Tak jak w Słupsku.

Przedmiotem handlu miały być m.in. stanowiska prezydentów i kierownicze funkcje w miejskich spółkach.

S. Neumann: Bo ja mam z Pobłockim różne rzeczy. Załatwiamy Związek Miast Polskich, różne rzeczy załatwiamy. Niekoniecznie związane z Tczewem. Z Tczewem najmniej, bo nie mam z nim co załatwiać dzisiaj. Mamy dwa miejsca do rady nadzorczej, które są opróżnione po Kucharku i można je wziąć.

Lokalny działacz: Właśnie, bo to nie jest jeszcze załatwione.

S. Neumann: Masz nazwiska?

Drugi z działaczy: Masz papierek?

Lokalny działacz: No to siedzi kandydat do rady nadzorczej.

S. Neumann: Kto siedzi?

Lokalny działacz: No, Piotr. A co, to muszą być osoby z Tczewa? Z Gdańska dajmy naszych ludzi do rad nadzorczych, żeby wyp***rzyć ludzi Kucharka (…), bo tutaj nie mamy ludzi z tym egzaminem zdanym. I tyle, tyle w temacie.

źródło:
Zobacz więcej