„Mona Lisa” jeszcze bardziej bezpieczna

Nowa, szklana osłona ma bardziej zabezpieczać obraz Leonarda da Vinciego.(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)

Maleją szanse na obejrzenie słynnej „Mony Lisy” w Polsce. Szefowie paryskiego Luwru zamontowali nową, szklaną osłonę na obrazie Leonarda da Vinci i chyba nie wypuszczą go poza Francję.

Mona Lisa z niedoczynnością tarczycy? Endokrynolog wydał diagnozę

Wygląd a szczególnie tajemniczy uśmiech Mony Lisy od lat fascynuje nie tylko miłośników sztuki, ale również lekarzy. Ci drudzy wskazują, że...

zobacz więcej

Wicepremier Piotr Gliński zaproponował Francuzom, żądającym przewiezienia do nich naszego obrazu „Dama z gronostajem”, wymianę, czyli wypożyczenie „Giocondy” do Polski.

Pomysł ministra kultury chyba nie przypadł do gustu dyrekcji Luwru. Zainstalowano tam nową, kuloodporną taflę szkła, które ma chronić najsłynniejszy obraz świata.

– „Mona Lisa” stoi od dziś za wyjątkowo odpornym, ale także bardzo przezroczystym szkłem. Ono sprawia wrażenie, że jest bardzo blisko od oglądającego – przyznał Vincent Delieuvin, kurator XVI-wiecznej sztuki włoskiej Luwru.

Najsłynniejszy obraz z polskich zbiorów znajdzie się na monetach euro

Z okazji 500. rocznicy śmierci genialnego malarza Leonarda da Vinci włoska mennica postanowiła, by „Dama z gronostajem” znalazła się w limitowanej...

zobacz więcej

Mona Lisa w latach 50. XX wieku została uszkodzona przez mężczyznę, który oblał obraz kwasem. Od tamtego czasu podjęto kilka kolejnych, nieudanych prób zniszczenia dzieła.

24 października Luwr otworzy wystawę z okazji z okazji 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. Wystawa obejmie blisko 120 dzieł, w tym obrazy, rysunki, rzeźby i rękopisy z Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

źródło:
Zobacz więcej