RAPORT

Wojna na Ukrainie

Coraz więcej ataków na dziennikarzy w Rosji

Zdaniem autorów raportu główne zagrożenie dla pracowników mediów stanowią przedstawiciele władzy (fot. REUTERS/Ilya Naymushin)
Zdaniem autorów raportu główne zagrożenie dla pracowników mediów stanowią przedstawiciele władzy (fot. REUTERS/Ilya Naymushin)

W Rosji rośnie liczba ataków na dziennikarzy – podaje Radio Svoboda. Rozgłośnia powołuje się na raport międzynarodowej organizacji „Sprawiedliwość dla dziennikarzy” (Justice for Journalists). W dokumencie ujęto zarówno fizyczne ataki na pracowników mediów, jak i inne formy wywierania presji.

Wicemarszałek Gosiewska o zakazie wjazdu do Rosji: Wiem, czego boi się Putin

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska powiedziała, że zakaz wjazdu do Rosji jest odwetem za jej działalność na rzecz demokracji na wschodzie...

zobacz więcej

Organizacja policzyła, że tylko w tym roku w Rosji dokonano 435 ataków na dziennikarzy. Porównując do sytuacji z 2017 r., liczba ataków fizycznych na dziennikarzy w Rosji wzrosła o 22 proc., a gróźb karalnych o 48 proc.

Autorzy raportu podkreślają, że głównym źródłem zagrożenia dla pracowników mediów są przedstawiciele władzy.

Fundację „Sprawiedliwość dla dziennikarzy” założył były więzień polityczny i właściciel koncernu JUKOS Michaił Chodorkowski. Radio Svoboda przypomina, że pomysł utworzenia takiej organizacji zrodził się po tym, jak w niewyjaśnionych okolicznościach w Republice Środkowoafrykańskiej zostało zabitych dwóch rosyjskich reporterów i operator telewizyjny.

Głównym celem fundacji jest udzielanie wsparcia grupom śledczym, które doprowadzą do ujawnienia i postawienia przed sądem osób zagrażających pracy dziennikarzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej