RAPORT

Pogarda

Prezes Kaczyński: Demokracja ma sens wtedy, gdy przedwyborcze zapowiedzi są realizowane

Najnowsze

Popularne

Demokracja ma sens wtedy, jeżeli zapowiedzi przedwyborcze partii są realizowane. Jeżeli tak nie jest, mamy do czynienia z pustą procedurą, która nie ma charakteru demokratycznego; to jest pewien rodzaj manipulacji społeczeństwem – mówił w Warszawie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. – Stworzyliśmy politykę gospodarczą, która pozwoliła nam nie tylko spełnić postulaty, o których mówiliśmy wcześniej, ale także na spełnienie kolejnych obietnic – dodał Kaczyński.

Prezes PiS: Jesteśmy przygotowani na ewentualny kryzys ekonomiczny

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapewnił w poniedziałek, że Polska jest przygotowana na ewentualny kryzys ekonomiczny. – Dzięki...

zobacz więcej

Podczas spotkania w stolicy Kaczyński stwierdził, że PiS uzyskało wiarygodność, gdyż – jak mówił – „pierwszy raz w dziejach Polski po 1989 r. zapowiedzi, które zostały sformułowane przed wyborami, zostały zrealizowane”.

– Co więcej – zostały zrealizowane także te zapowiedzi, które padły już w trakcie kadencji, przed wyborami samorządowymi, przed europejskimi. Wszystko, co żeśmy zapowiedzieli, żeśmy zrobili – powiedział.

Szef PiS podkreślił, że „demokracja ma sens wtedy, jeżeli zapowiedzi partii, które wystawiają swoich kandydatów w wyborach, są realizowane”.

– Jeżeli tak nie jest, to mamy do czynienia z pustą procedurą, która nie ma charakteru demokratycznego; to jest pewien rodzaj manipulacji społeczeństwem, a nie demokracja – powiedział szef PiS.

Kaczyński ocenił również, że trzy ugrupowania: Koalicja Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe „to jest taka w gruncie rzeczy trójgłowa jedna partia”.

– Oni wszyscy opierają się na tym, że są antyPiS-em, wiele więcej do powiedzenia nie mają, a teraz próbują zwerbować do tego PO-KO jeszcze czwartą partię – Konfederację – powiedział.

„Od postawienia na Konfederację też zęby bolą”

Prezes PiS przypomniał nagrania rozmowy lidera pomorskiej Platformy Sławomira Neumanna, które zostały opublikowane w zeszłym tygodniu przez TVP Info. Były szef klubu parlamentarnego PO-Koalicja Obywatelska wspomina m.in. lidera Wiosny Roberta Biedronia. – To są, ku***wa, trudne decyzje, to nie są mili goście. Jak Zbyszek słyszy, że ma poprzeć Biedronia, to dostaje k***wicy i zęby go bolą, ale to są tego typu wybory – mówi na tych taśmach Neumann.

– Jeśli chodzi o ból zębów, to postawienie na Konfederację, które w tej chwili ma miejsce, tzn., żeby ta koalicja, w gruncie rzeczy to jedna partia, była czterogłowa, a nie trójgłowa, to też zęby bolą, ale jednak stawiają – powiedział Kaczyński.

Kaczyński zaznaczył, że postulaty Prawa i Sprawiedliwości zostały zrealizowane „nie dlatego, że w momencie kiedy dochodziliśmy do władzy, były jakieś przesłanki dla ich realizacji, pewien budżet, jakieś nadwyżki”, ale dzięki dobremu rządzeniu.

Jarosław Kaczyński wyjawił, kto jest głównym autorem programu PiS

– Jeżeli społeczeństwo nam zaufa, wrócimy do reformy sądów - zadeklarował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jak ocenił, bez...

zobacz więcej

– Nie, proszę państwa. Wszystko było źle. Z polskiego budżetu wypływały ogromne pieniądze, nie było żadnych nadwyżek, nie było żadnych rezerw. Jedyną rezerwą było po prostu dobre rządzenie. Dobre, fachowe rządzenie. To doceniają nawet ludzie, którzy są dalecy od nas i funkcjonują bardzo daleko od nas, bo w Stanach Zjednoczonych – podkreślił. Zaznaczył, że chodzi m.in. o dobre oceny agencji ratingowych.

– Ostatnio jedna z nich, która była wobec nas kiedyś bardzo krytyczna, bardzo pozytywnie oceniając sytuację w naszym kraju stwierdziła także, że elementem tej sytuacji i elementem dobrych prognoz na przyszłość jest rozsądna polityka gospodarcza – zauważył Kaczyński.

Zaznaczył, że PiS stworzyło politykę gospodarczą, która pozwoliła „nie tylko spełnić te postulaty, o których mówiliśmy przedtem, te nasze obietnice, ale pozwoliła na coś więcej, czyli na spełnienie tych kolejnych obietnic”.

„To dowód, że my umiemy rządzić, a oni nie”

– I to wszystko w ramach ciągle zmniejszającego się deficytu budżetowego, a na rok 2020 przewidujemy już pełne zrównoważenie budżetu. To naprawdę sztuka, to dowód tego, że my umiemy rządzić, a oni nie – podkreślił lider PiS.

Kaczyński przekonywał, że PiS jest formacją empatyczną, która umie wczuć się w sytuację innych, także tych, których dotknęły przemiany odbywające się w Polsce po 1989 r.

Zwrócił uwagę, że rządowe programy społeczne przyczyniły się do spadku ubóstwa.

– Nasz wielki program społeczny doprowadził do tego, że sfera ubóstwa, często skrajnej nędzy, ten zeszyt wiszący w bardzo wielu sklepach na polskiej prowincji, to wszystko zostało zlikwidowane. To nasze wielkie osiągnięcie, nie tylko polityczno-ekonomiczne, to nasze osiągnięcie społeczne i - powiem więcej – nasze osiągnięcie moralne – podkreślił Kaczyński.

„Pogarda dla ludzi, zarówno wyborców PiS, jak i PO”. Kaczyński o taśmach Neumanna

Z taśm Sławomira Neumanna wyłania się bardzo smutny i opłakany stan opozycji – ocenia prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W...

zobacz więcej

Zaznaczył, że sytuacja, która miała miejsce w Polsce przez wiele lat, była „sytuacją niemoralną”.

– To była sytuacja, w której łamano podstawowe reguły solidarności społecznej. Myśmy te reguły solidarności społecznej, reguły Solidarności – tego największego w dziejach ludzkości ruchu społecznego – przywrócili – powiedział prezes PiS.

Polityk podkreślił, że w dalszym ciąg trzeba wyrównywać poziom życia w Polsce, podnosić wysokość płac i wspierać rodziny.

– Niezależnie od tego, czy w Europie będzie koniunktura, czy dekoniunktura, jesteśmy na to wszystko przygotowani – zadeklarował Kaczyński.

– Żyjemy w tej rzeczywistości całkowicie realnie, oceniamy sytuację i przygotowujemy się na każdy wariant, na wariant niewielkiego spowolnienia wokół nas, na wariant lekkiego kryzysu, ciężkiego kryzysu – w każdym z tych wariantów będziemy kontynuowali naszą politykę społeczną i politykę rozwoju – dodał prezes PiS.

„Przedsięwzięcia rządu mają na celu podtrzymanie rozwoju”

Kaczyński podkreślił, że PiS prowadzi politykę nastawioną na wzrost płac. – To jest plan całkowicie odpowiedzialny; ma bardzo wielkie walory społeczne, ale ma także walory gospodarcze – zauważył polityk.

Jak wyjaśnił, polityka społeczna PiS, której symbolem jest program 500 Plus, wpisuje się w przedsięwzięcia gospodarcze prowadzone przez rząd. – Mają one prowadzić do podtrzymania szybkiego jak na dzisiejsze czasy rozwoju – zadeklarował Kaczyński.

Janusz Wojciechowski zyskał poparcie eurodeputowanych na stanowisko unijnego komisarza

Janusz Wojciechowski, polski kandydat na unijnego komisarza do spraw rolnictwa, przez 90 minut przekonywał europosłów, że nadaje się na to...

zobacz więcej

Dodał, że polityka PiS skupia się na zwiększaniu popytu.
B – Popyt jest potrzebny. Przedwojenna Polska miała ogromne problemy z rozwojem właśnie dlatego, że popyt był bardzo niski, był hamulcem rozwoju. My popyt zwiększamy i to jest metoda w ekonomii wielokrotnie opisywana, która okazuje się skuteczna w czasach koniunktury. Ale jest też – bo często mówi się o zbliżającym się kryzysie – skuteczna w czasie kryzysu – zaznaczył szef Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński wspomniał też o podnoszeniu płac, nie tylko płacy minimalnej.
B – Podnoszenie płac prowadzi do innego procesu, który jest konieczny dla rozwoju – chodzi o to, że rozwój poprzez postęp technologiczny i organizacyjny dokonuje się wtedy, kiedy się to opłaca, przedsiębiorcy są gotowi inwestować wtedy, jeżeli opłaca się inwestować, a opłaca się inwestować w ten postęp wtedy, jeżeli praca jest przynajmniej stosunkowo droga. My właśnie w tym kierunku idziemy – zapowiedział.

Dodał, że na kontach firm leży co najmniej „dwieście kilkadziesiąt miliardów złotych”.

– Te pieniądze powinny zacząć pracować: dla polskiego rozwoju, także dla rozwoju tych przedsiębiorstw, w interesie tych przedsiębiorstw. (...) To jest część mechanizmu rozwojowego, który wprowadzamy w życie i który planujemy także na dalszą metę – oświadczył.

„Inwestycje tworzą mechanizm pchania Polski do przodu”

Według lidera PiS działania takie jak przekop Mierzei Wiślanej, inwestycje w sferze energetycznej i w sferze przemysłu chemicznego – tam, gdzie jest to kontrolowane przez państwo, bo spółki mają charakter państwowy – „tworzą mechanizm pchania Polski do przodu”.
B – Do tego, co jest naszą perspektywą, czyli perspektywy polskiej wersji państwa dobrobytu – zapowiedział.

– To nie oznacza, że my chcemy ograniczyć się do sfery redystrybucji, która rzeczywiście nastąpiła za czasów naszych rządów, bo kiedyś w ten sposób definiowano państwa dobrobytu – podkreślił Kaczyński.

Schetyna kontra Schetyna. Partia miłości i mowa nienawiści

Grzegorz Schetyna należał niegdyś do Solidarności Walczącej. Wałęsa i jemu splunął pod nogi, nazywając zdrajcą jej twórcę – Kornela Morawieckiego.

zobacz więcej

– Nam chodzi o dobrobyt naprawdę, my stawiamy sobie bardzo realne i opisane cele – dogonić przeciętną Unii Europejskiej w ciągu najwyżej 14 lat, bo to jest przewidywanie uczonych z SGH; a Niemcy chcemy dogonić w ciągu 21 lat – powiedział lider PiS.

Poinformował, że za 18-19 lat mamy szansę być na tym samym poziomie, jeśli chodzi o PKB i o to, co w kieszeniach i portfelach Polaków, co Niemcy w tym czasie.

– Mamy dzisiaj 57 proc. siły nabywczej, jeżeli chodzi o nasze przeciętne płace, płac niemieckich. To powinno być 100 proc. i my do tego dojdziemy, jeśli społeczeństwo nas poprze i pozwoli nam kontynuować tę politykę przez kolejne kadencje – zauważył.

Kaczyński odniósł się również do sporu o kwestie obyczajowe. Lider PiS stwierdził, że w najbliższych wyborach Polacy zdecydują także o kwestiach fundamentalnych – ideach. Ocenił przy tym, że cywilizacja europejska opierała się zawsze na chrześcijaństwie.

– Ta cywilizacja jest przez niektórych atakowana na zachód od naszych granic i my tutaj musimy się obronić – mówił prezes PiS.

– Jest różnica między tolerancją a afirmacją – my nie będziemy tego afirmować, polskie państwo nie będzie tego afirmować: nie będzie małżeństw homoseksualnych, nie będzie adopcji dzieci (przez pary homoseksualne), nie będzie także eutanazji; musimy się przed tym obronić – podkreślił Kaczyński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej