Nobel z fizyki za odkrycia, które pozwoliły zrozumieć historię i budowę wszechświata

Szwajcarzy Micheal Mayor i Didier Queloz zapoczątkowali rewolucję w astronomii – w 1995 r. dokonali odkrycia pierwszej egzoplanety, tj. planety spoza Układu Słonecznego (fot. PAP/EPA/Claudio Bresciani)

Nobel z fizyki 2019 trafił do Kanadyjczyka Jamesa Peeblesa oraz do dwóch badaczy ze Szwajcarii, Micheala Mayora i Didiera Queloza, za odkrycia, które pozwoliły zrozumieć historię i budowę wszechświata – ogłosił Komitet Noblowski.

Nobel z fizjologii i medycyny za odkrycie procesów zachodzących w komórkach

Nobel z fizjologii i medycyny 2019 trafił do Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffa i dwóch Amerykanów – Williama G. Kaelina Jr. i Gregga L. Semenzy...

zobacz więcej

Tegoroczny laureat nobla z fizyki James Peebles rozwijał modele Wielkiego Wybuchu, co pozwoliło zrozumieć historię rozwoju Wszechświata. Micheal Mayor i Didier Queloz dokonali odkrycia pierwszej planety spoza Układu Słonecznego, okrążającej gwiazdę podobną do Słońca.

Jak ogłosił we wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski, odkrycia tegorocznych laureatów „na zawsze zmieniły naszą koncepcję na temat Wszechświata”.

James Peebles (Princeton University) zajmował się głównie kosmologią teoretyczną. Modele, które tworzył przed dwie dekady, stanowią podwaliny naszej współczesnej wiedzy na temat historii rozwoju Wszechświata – od Wielkiego Wybuchu aż do dziś.

Szwajcarzy Micheal Mayor i Didier Queloz zapoczątkowali rewolucję w astronomii – w 1995 r. dokonali odkrycia pierwszej egzoplanety, tj. planety spoza Układu Słonecznego, okrążającej gwiazdę podobną do Słońca w naszej galaktyce. Od tej pory zidentyfikowano już ponad 4 tys. takich planet w naszej galaktyce – Drodze Mlecznej, krążących w układach zbliżonych do Układu Słonecznego.

James Peebles otrzyma połowę nagrody w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys. euro), a Michel Mayor i Didier Queloz podzielą się drugą połową.

źródło:

Zobacz więcej