RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Cenne odkrycie. Pojawiła się szansa na zatrzymanie przerzutów raka

„Mamy nadzieję, że nasze odkrycie poskutkuje opracowaniem nowych terapii” (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)

Naukowcy z amerykańskiego University of Notre Dame zidentyfikowali parę białek, które są kluczowe dla rozprzestrzeniania się raka piersi (sutka) do kości. Swoje badanie opisali na łamach „Nature Communications”.

Cząstki emitowane przez drukarki 3D szkodzą zdrowiu

Przebywanie w pomieszczeniach, w których pracują drukarki 3D, może mieć negatywny wpływ na układ oddechowy - wynika z badań opublikowanych w piśmie...

zobacz więcej

W artykule autorzy wyjaśniają, że kiedy rak sutka rozprzestrzenia się na kości, leczenie staje się wyjątkowo trudne, a często nawet niemożliwe. Komórki nowotworowe, które wraz z krwią przewędrowały z piersi do kości, mogą osiedlać się w tej ostatniej i pozostawać w stanie uśpienia przez miesiące albo lata. Z tego powodu są niezwykle trudne do wykrycia oraz wymykają się typowym metodom leczenia. Niestety te uśpione komórki mogą się obudzić w dowolnym momencie i wygenerować guzy.

Jednak mechanizmy stojące u podstaw opisanych wyżej procesów nie były dotąd do końca wyjaśnione.

Zmieniło się to za sprawą zespołu prof. Laurie Littlepage z University of Notre Dame, który zidentyfikował dwa białka kierujące procesem rozprzestrzeniania się i przerzutowania raka piersi do kości.

W toku badań naukowcy odkryli, że jedno z nich, zwane CXCL5, ma kluczowe znaczenie dla sygnalizowania wzrostu komórek rakowych po związaniu się z receptorem, zwanym CXCR2. Oba te białka na raz powodują, że komórki raka piersi – w tym te nieaktywne (uśpione) – szybko się rozmnażają i rozprzestrzeniają do kości i szpiku kostnego.

Naukowcy zmutowali muszki. Teraz mogą jeść truciznę

Badacze z Berkeley wprowadzili do jednego z genów muszki owocowej trzy precyzyjne mutacje, które w naturze motylom zwanym monarchami pozwalają...

zobacz więcej

– Przerzuty nowotworu sutka do kości są jakby nową chorobą. Bardzo różnią się od pierwotnego guza, dlatego też ich leczenie jest całkowicie innym wyzwaniem – wyjaśnia prof. Littlepage.

– Chociaż przerzuty takie są nieuleczalne, są też niestety powszechne. Około 73 proc. kobiet, które umierają raka piersi, ma przerzuty do kości – dodaje badaczka.

– Nasz zespół opracował model do badania krytycznego momentu, którym jest przemieszczanie się komórek raka sutka do kości, a także rozpoczęcie w tej lokalizacji ich namnażania i kolonizowania, w wyniku czego tworzy się guz. Pozwoliło nam to lepiej zrozumieć, jak zapobiegać tym guzom i eliminować je – mówi.

źródło:

Zobacz więcej