Raport

#FabrykahejtuPO

„Nie twierdziłem, iż lek nie jest objęty refundacją w ogóle” – twierdzi Budka i oskarża TVP

Budka podczas debaty wyborczej w TVP pokazał paragon z ceną leku Valcyte (fot. TVP info/TT/PlatformaObywatelska)

TVP ma sprostować informację, jakoby Borys Budka (PO) podawał nieprawdziwą cenę leku Valcyte – orzekł Sąd Okręgowy w Gliwicach. Sędzia Piotr Suchecki wydał takie postanowienie, mimo iż nikt z TVP nie podważał prawdziwości paragonu. Dziennikarze zgodnie z prawdą wskazali, że lek jest refundowany, a więc zarzut, że za lek w aptece zapłacono ponad 2 tys. zł. „tylko dlatego”, że „ten rząd nie dofinansowuje służby zdrowia” – jest nieprawdziwy.

„GW” punktuje manipulacje Budki z paragonem. „Miał być nokaut, a wyszło, jak wyszło”

Z kilku powodów Borys Budka nie powinien używać „rachunku hańby rządu” w czasie debaty w Telewizji Polskiej – czytamy w „Gazecie Wyborczej”....

zobacz więcej

Chodzi o publikacje TVP na temat tzw. paragonu hańby. Poseł Budka domagał się sprostowania podawanych na ten temat informacji – zarzucania mu, że kłamał w sprawie pokazanego paragonu z ceną leku dla pacjentów po przeszczepie. „Takie stwierdzenia godziły w dobre imię wnioskodawcy i podważały zaufanie do niego” - uznał sąd, który rozpoznając tę sprawę w trybie wyborczym uwzględnił wniosek Budki. Poseł PO przekonuje, że „nie twierdził, iż lek nie jest objęty refundacją w ogóle.”

Sąd zaznaczył, że Budka pokazał autentyczny paragon, nie wypowiadał się natomiast na temat ceny tego leku po refundacji. Postanowienie jest nieprawomocne, TVP odwoła się od niego do Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Po ogłoszeniu wyroku – wydał go sędzia Piotr Suchecki – dziennikarz Wojciech Mucha napisał na Twitterze, że to, co powiedział Budka – „ten rząd zamiast dofinansowywać służbę zdrowia woli wydawać na nagrody dla ministrów” – było nieprawdą, ale to sąd „wie lepiej”. Oburzenie kuriozalnym wyrokiem sądu wyrazili też inni dziennikarze i politycy.

W miniony wtorek, podczas debaty wyborczej w TVP Budka przedstawił paragon apteczny i opublikował na Twitterze post: „Oto paragon hańby tego rządu. Ponad 2000 zł dla dziecka po przeszczepie, które rodzice muszą wydać tylko dlatego, że ten rząd zamiast dofinansować służbę zdrowia woli wydawać na nagrody dla swoich ministrów”.

Na paragonie (noszącym datę 30 września br.) jest lek Valcyte, proszek do sporządzania roztworu doustnego; kwota opiewa na 2028 zł 36 gr. (dwa opakowania po 1041 zł 18 gr).

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiadał, że odpłatność ryczałtowa dla pacjenta za Valcyte wynosi 3 zł 20 gr, jeśli został przepisany zgodnie ze wskazaniem w wykazie refundacyjnym.

Budka podkreśla, że paragon jest prawdziwy i nigdy nie twierdził, iż lek nie jest objęty refundacją w ogóle. Powołując się na opinię specjalistów, poseł dodał, że lek jest obecnie refundowany tylko przy określonych zakażeniach, tylko dla części pacjentów, do 110 dni, a w niektórych przypadkach do 200.

W związku z tym Budka, „jedynka” listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w okręgu katowickim, złożył w poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Gliwicach pozwy w trybie wyborczym przeciwko TVP i szefowi portalu tvp.info Samuelowi Pereirze.

źródło:
Zobacz więcej