RAPORT

Tusk kontra Tusk

Afera w warszawskim ratuszu. Inwestycja za 40 mln, w tle znany celebryta

Sprawa dotyczy kupna przez miejską spółkę nieruchomości. CBA zawiadomiło już prokuraturę (fot. Shutterstock/immodium)
Sprawa dotyczy kupna przez miejską spółkę nieruchomości. CBA zawiadomiło już prokuraturę (fot. Shutterstock/immodium)

Spółka komunalna Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie zapłaciła w 2012 r. ponad 39 mln zł inwestorom – w tym celebrycie – za nieruchomość, do której prawa kupili oni wcześniej za 7 mln zł – poinformował „Magazyn śledczy Anity Gargas”. W tej sprawie CBA zawiadomiło prokuraturę.

CBA: Wykryliśmy szkody na miliardy złotych

– W 2018 r. CBA ujawniła szkody na 2 mld zł i zabezpieczyła mienie o wartości 400 mln zł – powiedział w czwartek w Krynicy Zdroju szef Centralnego...

zobacz więcej

Jak alarmują dziennikarze magazynu, to kolejna afera w warszawskim ratuszu. Tym razem dotyczy wydarzeń, kiedy zarządzała nim była prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Według Gargas na feralnej nieruchomości – działce – miał powstać Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, który w końcu jednak nie powstał. Jak ustalili dziennikarze, „już przed nabyciem praw do nieruchomości przez MPO było wiadomo, że są poważne przeszkody prawne, by zrealizować inwestycję”.

Za tę działkę spółka komunalna MPO miała zapłacić ponad 39 mln zł inwestorom, którzy wcześniej już kupili do niej prawa za 7 mln zł. Wśród inwestorów znajduje się celebryta. W tej sprawie CBA zawiadomiło już prokuraturę.

W sprawie opisanej przez dziennikarzy portal tvp.info zwrócił się do CBA. Biuro odpowiedziało, że funkcjonariusze między 12 grudnia 2018 r., a 12 września tego roku przeprowadzili kontrolę w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy w zakresie „wybranych zagadnień rozporządzania mieniem komunalnym w ramach nadzoru właścicielskiego Miasta Stołecznego Warszawy”.

– W wyniku kontroli stwierdzono, że za zgodą i pełną wiedzą władz Warszawy, w 2012 roku spółka komunalna Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie nabyło za ponad 39 milionów złotych prawa do 50 hektarowej nieruchomości w Zielonce – informuje nas wydział komunikacji społecznej Biura.

Deklarowanym celem nabycia nieruchomości miało być utworzenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Wcześniej prawa do działki z budynkami gospodarczymi nabyli prywatni inwestorzy za niecałe 7 milionów złotych. Budowa ZUO nigdy się nie rozpoczęła – wskazano w odpowiedzi na pytanie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej