KE niewzruszona ws. przekopu Mierzei Wiślanej. „Polska nie zastosowała się do zaleceń”

Komisja Europejska uważa, że Warszawa nie powinna podejmować prac aż do momentu wyjaśnienia jej wątpliwości (fot. Shutterstock/Curioso)

Komisja Europejska ponownie formułuje swoje wątpliwości co do przekopu Mierzei Wiślanej. – Mimo widocznych posunięć w projekcie, polskie władze wciąż nie zastosowały się do zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących działań, jakie należy podjąć, aby wszystko odbywało się zgodnie z poprawną drogą proceduralną – powiedział Polsat News Enrico Brivio, rzecznik KE ds. środowiska.

Podpisano umowę ws. budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Umowę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną podpisali w Elblągu dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, prezes NDI i menedżer...

zobacz więcej

Komisja Europejska ponownie poinformowała, że Warszawa nie powinna podejmować prac przy przekopie Mierzei Wiślanej aż do momentu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących ewentualnych zagrożeń dla środowiska, formułowanych przez instytucję.

– Zostaliśmy poproszeni o zaktualizowanie naszego stanowiska, w związku z tym, że rząd podpisał w Elblągu umowę na budowę kanału żeglugowego z firmą Besic-NDI. W czasie licznych eksperckich spotkań Komisja Europejska zalecała polskim władzom, by poprawne proceduralne i prawne wymogi zostały wypełnione – mówił Brivio.

Umowę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną podpisali w piątek w Elblągu dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, prezes NDI i menedżer regionalny firmy Besix. Nowa droga wodna łącząca Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym będzie kosztować 992 mln zł.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 m głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości – 20 m. Budowa kanału ma potrwać do 2022 r.

źródło:
Zobacz więcej