RAPORT

Kampania 2020

Premier: S-11 to droga życia dla środkowego Pomorza

– Dziękuję za powołanie grupy parlamentarnej, która pokazała jak ważna jest droga S11 – droga życia dla środkowego Pomorza. To znakomicie poprawi perspektywy gospodarcze – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu dot. realizacji odcinków dróg ekspresowych S6 i S11 w woj. zachodniopomorskim.

„Polska jest piąta w Europie”. Adamczyk o długości autostrad i dróg ekspresowych

– Polska jest na piątym miejscu w Europie pod względem sumy długości autostrad i dróg ekspresowych. Przed nami tylko Niemcy, Hiszpania, Francja i...

zobacz więcej

– Spotykamy się w miejscu, gdzie S-6 styka się z S-11. A S-11 to droga życia dla środkowego Pomorza. Droga życia, która będzie łączyć (...) z autostradą A2 – mówił szef rządu.

Dodał, że przez południową Wielkopolskę droga ta połączy region ze Śląskiem. – To znakomicie poprawi perspektywy gospodarcze całego środkowego Pomorza – podkreślił Morawiecki.

Premier zaznaczył, że na wszystkich poszczególnych etapach budowy drogi S-11 rozpoczęły się pewne prace. Zastrzegł, że jest to proces wieloletni. – To oczywiście są zazwyczaj prace o charakterze administracyjnym, przygotowawczym, zezwolenia środowiskowe, itd - tłumaczył.

Jak powiedział, ważne, że „te 1,5 mld zł jest w programie budowy dróg”. Dodał, że jak tylko „zgody administracyjne będą pozyskane, to roboty ruszają”.


Adamczyk: W 2019 r. na drogi wydamy ponad 6 mld zł

„Oddanie nowych dróg „ma znaczenie gospodarcze, turystyczne, inwestycyjne”

Premier podkreślił, że oddanie nowych dróg ekspresowych S6 i S11 w województwie zachodniopomorskim ma znaczenie gospodarcze, turystyczne, inwestycyjne, tym bardziej, że przez wiele lat te tereny były także wykluczone komunikacyjnie i społecznie. Dodał, że droga ze Szczecina do Koszlina „do tej pory była drogą przez mękę”.

– Na początku transformacji zapomniano o terenach popegeerowskich. Zapomniano o miastach, miasteczkach (...), dlatego cieszę się tak bardzo, że oprócz naszych działań gospodarczych, które doprowadziły do tego, że mamy tutaj dużą lepszą sytuację na rynku pracy tworzymy jeszcze lepsze podstawy do rozwoju gospodarczego, do optymizmu społecznego – powiedział premier.

Droga ekspresowa S11 o projektowanej łącznej długości ok. 550 km ma przebiegać między Koszalinem a Piekarami Śląskimi; przewidziana jest jako droga w całości dwujezdniowa. Natomiast trasa ekspresowa S6 ma mieć łącznie 330 km i biec od Szczecina przez Police, Goleniów, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk, Trójmiasto i Rusocin.

źródło:
Zobacz więcej