RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Postępowanie karne ws. wypuszczenia przez sąd podejrzanych o wyłudzenia VAT

Sąd spóźnił się z rozpoznaniem w terminie wniosków prokuratury (fot. Shutterstock/Zolnierek)

Pięciu podejrzanych o wyłudzenia VAT nie trafiło do aresztu, bo Sąd Rejonowy w Częstochowie spóźnił się z rozpoznaniem w terminie wniosków prokuratury. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił rozpoczęcie postępowania karnego w tej sprawie.

Polskie służby rozbiły gang wyłudzający VAT. Ziobro: Działamy i są efekty

– Rozbita przez organy ścigania zorganizowana grupa przestępcza wystawiła fikcyjne faktury na 800 mln zł. Niewykluczone że kwota ta sięgnie...

zobacz więcej

Pod koniec września częstochowski sąd rejonowy nie zdążył rozpoznać wniosków w określonym przepisami terminie 24 godzin. Na wolność zostało wypuszczonych pięciu podejrzanych. Prokuratura zarzuca im udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenie ze Skarbu Państwa prawie 7 mln zł i pranie brudnych pieniędzy.

Po upłynięciu doby od wpłynięcia wniosków sąd ogłosił postanowienia o umorzeniu postępowania w sprawie aresztu i zwolnił podejrzanych. Tłumacząc się z tych decyzji częstochowski sąd wskazał, że sędzia, który sprawą się zajmował trafił na szpitalny oddział ratunkowy, a kolejny wyznaczony miał inną sprawę aresztową.

– W tej sprawie poleciłem prowadzenie postępowania karnego Wydziałowi Spraw Wewnętrznych PK, poleciłem zająć się tą sprawą panu prokuratorowi krajowemu Bogdanowi Święczkowskiemu – powiedział minister Ziobro podczas konferencji prasowej w Częstochowie.

Wyraził przekonanie, że odrębnie powinna być badana także odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów. – Na tego rodzaju ewenementy i precedensy, w złym tego słowa znaczeniu, nie można sobie pozwolić – oświadczył prokurator generalny.

Ziobro: Liczba oskarżonych ws. wyłudzeń VAT wzrosła trzykrotnie

Prawo i Sprawiedliwość chce powołać komisję śledczą, która zbada skalę wyłudzeń podatku VAT. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział...

zobacz więcej

Prokurator Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie poinformował, że w piątek Sąd Okręgowy w Częstochowie rozpoznawał zażalenia na umorzenie spraw aresztowych i wszystkie je uwzględnił.

– Sąd podzielił stanowisko prokuratury, że pomimo upływu okresu 24 godzin nie było podstaw do umorzenia postępowania w przedmiocie tych wniosków – wskazał prokurator.

Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że walka z wyłudzeniami podatku VAT to jeden z priorytetów rządu. – To właśnie dzięki konsekwentnej walce z wyłudzeniami VAT udało nam się zgromadzić pieniądze, które pozwoliły nam realizować ważne projekty społeczne, bo w przeciwieństwie do poprzednio rządzących Polską polityków PO i PSL my mówiliśmy, że pieniądze są (...), tylko trafiają nie tam, gdzie powinny – mówił Ziobro.

Śledztwa dotyczące wyłudzeń podatkowych zostały przeniesione do prokuratur okręgowych i regionalnych, a w Prokuraturze Krajowej utworzono specjalny departament, który koordynuje postępowania dotyczące VAT. Minister Ziobro przypomniał, że zmieniono też przepisy, zaostrzając kary za tego typu przestępstwa do 25 lat więzienia. – To zadziałało z ogromną siłą i przyniosło rezultaty, mierzone 43 miliardami tylko w 2017 r., które do budżetu trafiły (...) – zaznaczył.

źródło:

Zobacz więcej