RAPORT

Pogarda

Nobel z fizjologii i medycyny za odkrycie procesów zachodzących w komórkach

Trzej laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 9 mln koron szwedzkich (fot. Shutterstock/superjoseph)
Trzej laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 9 mln koron szwedzkich (fot. Shutterstock/superjoseph)

Najnowsze

Popularne

Nobel z fizjologii i medycyny 2019 trafił do Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffa i dwóch Amerykanów – Williama G. Kaelina Jr. i Gregga L. Semenzy za odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian – ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski.

Ujawniono kandydatów do Nagrody Nobla z fizyki. Jest wśród nich Polak

Pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim Polak prof. Artur Ekert jest wymieniany jako jeden z kandydatów do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie...

zobacz więcej

William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe oraz Gregg L. Semenza zostali laureatami Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny 2019 za zidentyfikowanie molekularnych mechanizmów, które regulują w komórkach aktywność genów w odpowiedzi na zmieniające się stężenie tlenu w otoczeniu.

Wrażliwość komórek na dostępność tlenu jest procesem, który ma istotne znaczenie w rozwoju różnych schorzeń. Odkrycie tegorocznych noblistów „ma fundamentalne znacznie w fizjologii i utorowało drogę dla nowych obiecujących strategii walki z anemią, nowotworami i wieloma innymi chorobami” – napisał Komitet Noblowski.

Trzej laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys. euro).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej