Ranking zaufania do polityków. PiS w czołówce, PO z drugiej strony

Grzegorzowi Schetynie nie ufa połowa ankietowanych (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk/Tomasz Gzell/Przemysław Piątkowski)

Liderem rankingu zaufania wśród polityków w Polsce jest prezydent Andrzej Duda. Na drugim miejscu znalazł się premier Mateusz Morawiecki. Podium zamyka była premier, obecna europosłanka PiS Beata Szydło – wynika z badania Indicatora.

„Nikt nas nie szanuje”. Posłuchaj nowych taśm Neumanna [WIDEO i STENOGRAM]

„Ku**a nikogo się nie możesz pozbyć”, „Jak jest dla nas przydatny, to trzeba go wykorzystać, jak nie jest – niech spier*ala”, „jak jakiś...

zobacz więcej

Ankietowani przy osobie danego polityka mogli wskazać następujące opcje: „zaufanie”, „obojętność”, „nieufność”, „nie wiem”, „nieznajomość”.

Politykiem, któremu ufa najwięcej osób, jest prezydent Andrzej Duda ze wskazaniem 58 proc. badanych. Nieufność wobec głowy państwa wyraziło 29 proc. ankietowanych. Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu ufa 51 proc. biorących udział w badaniu, przeciwnego zdania jest 36 proc.

Beacie Szydło ufa z kolei 43 proc. ankietowanych; nie ufa 39 proc. Tuż za podium w rankingu zaufania znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu ufa 42 proc. ankietowanych. Nie ufa mu z kolei 44 proc. badanych.

Następni w rankingu uplasowali się politycy – Patryk Jaki i minister Zbigniew Ziobro. Ufa im kolejno 40 i 39 proc. badanych. Nie ufa odpowiednio 30 i 42 proc.

Kolejnym politykiem w rankingu jest były premier Donald Tusk; ufa mu 38 proc., nie ufa 46 proc. Dalej w rankingu znaleźli się Robert Biedroń (ufa mu 36 proc.); Małgorzata Kidawa-Błońska (34 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (31 proc.), PawełKukiz (30 proc.)

Najwięcej badanych osób wskazało na nieufność względem Janusza Korwin–Mikkego – nie ufa mu 62 proc. badanych. Kolejno Grzegorz Schetyna, któremu nie ufa połowa ankietowanych; dalej Donald Tusk, któremu nie ufa 46 proc.

Badanie zostało przeprowadzone przez Centrum Badań Marketingowych Indicator metodą CAWI w dniach 2-4 października 2019 r. na liczącej 1011 osób reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

źródło:
Zobacz więcej