RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Publikujemy nowe taśmy Neumanna. „Jak Zbyszek słyszy, że ma poprzeć Biedronia, to dostaje ku***cy”

Listopad 2017 roku. Biuro Platformy Obywatelskiej w Gdańsku. Spotkanie działaczy partii z Tczewa z szefem pomorskich struktur PO Sławomirem Neumannem. Temat rozmów: wybory samorządowe i kandydaci opozycji. „Strefa starcia” TVP Info publikuje kolejne nagrania.

Neumann rezygnuje z kierowania klubem parlamentarnym PO-KO

Sławomir Neumann poinformował, że składa rezygnację z przewodniczenia klubowi parlamentarnemu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska....

zobacz więcej

„Jedynka” Koalicji Obywatelskiej w Gdańsku Sławomir Neumann w efekcie piątkowych publikacji TVP Info w niedzielę zrezygnował z funkcji przewodniczącego klubu parlamentarnego PO-KO, którym kierował od listopada 2015 r.. TVP Info w programie „Strefa Starcia” opublikowało kolejne nagrania z listopada 2017 r., na których można usłyszeć jak Sławomir Neumann rozmawia w Tczewie z lokalnymi politykami Platformy Obywatelskiej. Rozmowy dotyczą wyborów samorządowych.

– My, jako odpowiedzialna opozycja, chcemy wygrać 102 miasta prezydenckie i nie możemy przeciwko prezydentom, którzy tam urzędują nastawiać innych kandydatów. Nie będzie innych kandydatów, nie będzie na to żadnej zgody. Będziemy popierać nawet takich, którzy nam się nie podobają. Tak jak Majchrowskiego w Krakowie – mówi Neumann.

Daje do zrozumienia, że wybory samorządowe to dla Platformy tylko środek do celu, jakim jest powrót do władzy.

– To są, k***a, trudne decyzje, to nie są mili goście. Jak Zbyszek słyszy, że ma poprzeć Biedronia, to dostaje kur***cy i zęby go bolą, ale to są tego typu wybory. Mamy 102 miasta prezydenckie i chodzi o to, żeby w niedzielę, k***a, wieczorem pokazać, że PiS nie wygrał w żadnym, że przegrał wybory. My nie gramy o wybory samorządowe, one są ch***, one są ważne, ale to jest ch***, mały etap. Bo jak przegramy wybory samorządowe, to nas nie ma w wyborach parlamentarnych. Nie ma nas, k***a, i PiS rządzi drugą kadencję – mówi Neumann.

teraz odtwarzane
Były działacz PO w Tczewie o kulisach taśm Neumanna
Taśmy Neumanna – „Wybory samorządowe to c***”
Taśmy Neumanna – „Poprzemy nawet takich, którzy nam się nie podobają, jak Majchrowski”

Brudna polityczna gra PO. TVP Info ujawnia taśmy Neumanna

„Jeśli będziesz w Platformie, będę cię k***a bronił jak niepodległości”, „w Tczewie są same p***eby, rzygam Tczewem”, „KOD jest niczym, to żadna...

zobacz więcej

W trakcie rozmowy Neumann zdradza swój stosunek do lokalnych komitetów wyborczych, biorących udział w wyborach samorządowych zaznaczając, że „żadne stowarzyszenie lokalne nie będzie się, k***a, liczyło w tej grze”.

– Kampania ogólnopolska, to będzie kampania PiS-u i zjednoczonej opozycji, k***a. Będzie referendum przeciwko PiS-owi, pierwsze referendum i będziemy mówić wszystkim: nie głosujcie na jakieś małe g***a.

Neumann wydaje polecenie budowania jak najszerszych list Platformy Obywatelskiej. Kompetencje i przeszłość kandydatów nie ma znaczenia.

S. Neumann: K***a, nikogo się nie możesz pozbyć z Platformy. Bo budujesz szerokie listy, nie możesz się nikogo pozbyć.

Lokalny działacz PO: Ale milicjant nigdy nie startował i nigdy nie będzie startował.

S. Neumann: B...k, k***a, czy ty naprawdę słuchasz czasami, czy ty tylko w głowie masz ustawione, co ty chcesz zrobić? Nie będziesz nikogo wyrzucał z Platformy. Więcej ci powiem – będziesz otwierał listy dla ludzi, k***a, którzy może kiedyś w Platformie byli, bo budujemy szerokie listy. Będziesz musiał się z tym pogodzić.

teraz odtwarzane
Taśmy Neumanna – Milicjant na listach Platformy?
Taśmy Neumanna – O stosunku do lokalnych komitetów wyborczych

Neumann twierdzi, że taśmy to „odgrzewany kotlet”. Sprawdziliśmy to

Koniec 2017 r., biuro Platformy Obywatelskiej w Gdańsku. Spotkanie Sławomira Neumanna z lokalnymi działaczami Platformy Obywatelskiej z Tczewa....

zobacz więcej

Rozmowa ponownie dotyczy urzędującego ówcześnie prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego, którego działaniami interesowało się CBA. Podejrzewano, że miasto na sprzedaży gruntów straciło milion złotych. Dyskusja toczyła się wokół znalezienia kandydata na prezydenta przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi.

– W dupie mam kto. Wymyślcie kogoś, k***a, kto będzie. Znaczy w dupie, może być Kowalski Jan. Tylko chodzi o to, że Platforma jest silna i mówi: Kowalski Jan będzie i ch*** mnie obchodzi Mirek, co ty masz do niego, czy uważasz, że on jest, k***a, ekspertem, czy nie. W dupie to mamy. Chodzi o zasady, o politykę, k***a, a nie o pie***lety.

– Powiem ci tak: jak Mirek będzie w Platformie, to będę się bił o niego zawsze, jak nie będzie, mam go w d***e. Ja się biję tylko o ludzi w Platformie. Mam w d***e tych, co wychodzą, kompletnie.

– Możecie powiedzieć, że Dominikowski, k***a, będzie, to nie ma znaczenia. Ale chodzi o to, żebyś ty miał pozycję taką, że rozmawiając z Mirkiem, Platforma wskazuje tego człowieka i nie ma dyskusji o tym, czy on jest dobry, czy nie, tak jak dzisiaj. Czy się nadaje czy nie. Czy się nadaje do takiej spółki czy nie. W dupie to mamy.

teraz odtwarzane
Taśmy Neumanna – Platforma wskazuje i nie ma dyskusji
Taśmy Neumanna – „Chodzi o zasady, o politykę, k***a, a nie o pie***lety”

Były poseł PO: Nie zaskoczyły mnie taśmy Neumanna. W partii Schetyny to standard

– Zupełnie nie zaskoczyło mnie to, co słyszałem na taśmach pana Neumanna. Jest on idealnym uczniem Grzegorza Schetyny. (…) To nie jest polityka, to...

zobacz więcej

„Jedynka” Koalicji Obywatelskiej w Gdańsku nie kryje się z tym, że istotne jest to, czy kogoś można wykorzystać przez PO, czy nie. – Ja jestem patriotą Platformy od początku i, k***a, dla mnie Platforma jest wartością, jak ktoś nie chce być albo dostaje ofertę i nie chce być, to jest jego, k***a, problem. Jak jest dla nas przydatny, to trzeba go wykorzystać, jak nie jest – niech spie***la.

W pewnym momencie rozmowa schodzi na temat politycznej drogi Sławomira Neumana.

S. Neumann: W partiach politycznych jestem od 1989 roku, w trzech co prawda.

Lokalny działacz PO: W trzech? Unia Wolności, a co było wcześniej?

S. Neumann: Nie byłem w Unii Wolności nigdy, nie obrażaj mnie.

Lokalny działacz PO: A w czym? W KLD?

S. Neumann: Nie obrażaj mnie tutaj, mówię po raz drugi.

A to już fragment rozmowy z innego spotkania. W Biurze Platformy w Tczewie. Jeden z wątków dotyczył sytuacji w Nowoczesnej oraz ewentualnych koalicji.

– Petru musi robić coś nowego. I będzie robił, bo na niego głosowali. To jest nasz ewentualny koalicjant. Naszym koalicjantem jest Pobłocki ewentualnym. Naszym koalicjantem jest PSL w powiecie, chociaż są oszustami.

teraz odtwarzane
Taśmy Neumanna – „PSL to oszuści”
Taśmy Neumanna – O politycznej drodze. „Weź mnie nie wk***iaj”

źródło:
Zobacz więcej