Letnia GP w skokach: Kubacki triumfatorem cyklu

Zwycięzca Letniej Grand Prix w skokach narciarskich Dawid Kubacki (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Dawid Kubacki wygrał cykl Letniej Grand Prix 2019 w skokach narciarskich. W kończących sezon sobotnich zawodach w Klingenthal (Niemcy) zajął piąte miejsce. Trzeci był Piotr Żyła, a najlepszy okazał się Słoweniec Anze Lanisek.

Stoch zwycięzcą Letniego GP w skokach. Niemal całe podium w Zakopanem dla Polaków

Kamil Stoch wygrał w niedzielę konkurs Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w Zakopanem. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki a trzecie...

Konkurs rozgrywany był w fatalnych warunkach atmosferycznych. Rozpoczął się z godzinnym opóźnieniem i przeprowadzono tylko jedną serię.

Przed zawodami Kubacki w klasyfikacji generalnej zajmował drugie miejsce. Dziesięć punktów więcej miał prowadzący Yukiya Sato, ale Japończyk uzyskał 127 m i zajął dopiero 11. miejsce. Polakowi triumf dało 131,5 m. Od Sato ostatecznie zgromadził o 11 pkt więcej.

Kubacki cykl LGP poprzednio wygrał w 2017 roku. Jego ostatni sukces jest tym bardziej godny uznania, bo wystąpił tylko w czterech z ośmiu konkursów. W Wiśle i Zakopanem był drugi, a w Hinzenbach najlepszy. Sato wziął udział we wszystkich zawodach.

W 2016 najlepszy w LGP był Maciej Kot, a w 2001, 2004 i w 2006 Adam Małysz.

Lanisek osiągnął w sobotę 139,5 m, a drugi Marius Lindvik aż 148 m. Norweg trafił jednak na bardzo sprzyjający wiatr i odjęto mu 20,7 pkt. Żyła uzyskał 135 m.

Siódmy był Jakub Wolny – 138 m, 13. Klemens Murańka – 129,5 m, 14. Maciej Kot – 129,5 m, 25. Kamil Stoch – 117,5 m, a 26. Stefan Hula – 126 m.

Puchar Świata 2019/20 rozpocznie się 23 listopada w Wiśle. W poprzednim sezonie Kryształową Kulę zdobył Japończyk Ryoyu Kobayashi.