RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Donald Trump podpisał zgodę na ruch bezwizowy z Polską

Najnowsze

Popularne

Prezydent USA Donald Trump podpisał zgodę na ruch bezwizowy z Polską. Jeszcze kilkanaście dni temu, w trakcie wizyty w Waszyngtonie prezydent Polski Andrzej Duda wskazywał, że droga do programu bezwizowego staje dla nas otworem i należy się spodziewać zniesienia wiz jeszcze w tym roku. Jak mówił polski przywódca, kwestia zniesienia wiz ma istotne znaczenie w budowaniu więzi i przyjaźni między narodami.

Polacy bez wiz do USA już w tym roku? Polska spełniła wymagania

Program bezwizowy wymaga, aby odsetek odmów podań o wizy wynosił poniżej 3 proc. Jak podaje Onet.pl, w Polsce poziom odmów spadł 0,2 proc. poniżej...

zobacz więcej

Rozmawiając z dziennikarzami przed Białym Domem, Trump powiedział, że podpisał zgodę na włączenie Polski do amerykańskiego programu bezwizowego Visa Waiver Program.

– Wkrótce podpiszę (...) będziemy podpisywać pełen program bezwizowy – dodał.

Obywatele państw z krajów należących do programu mogą podróżować do USA w celach biznesowych lub turystycznych na czas do 90 dni. Ostatnio odsetek odmów wydania wiz turystyczno-biznesowych do USA w Polsce spadł do niskiego poziomu wynoszącego 2,8 procent. Spadek poniżej 3 procent oznaczał spełnienie wymogu włączenia obywateli naszego kraju do amerykańskiego programu Visa Waiver Program.

Jeszcze w trakcie wizyty, jaką w Waszyngtonie złożył polski prezydent Andrzej Duda, polski prezydent wskazywał, że zgoda na ruch bezwizowy jest prawdopodobnie kwestią czasu.

– To są takie nieformalne informacje od administracji amerykańskiej, że proces ewaluacji wizowej zbliża się ku końcowi. To koniec września jest tą datą graniczną i że wszystko wskazuje na to, że wymagania zostały przez Polskę i Polaków w tym zakresie spełnione – mówił Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej