RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prace nad nowym prawem o LGBT. Może ograniczyć działalność Kościoła

Francuscy parlamentarzyści pracują nad projektem prawa ograniczającym wolność wypowiedzi na temat środowisk LGBT (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)
Francuscy parlamentarzyści pracują nad projektem prawa ograniczającym wolność wypowiedzi na temat środowisk LGBT (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)

Najnowsze

Popularne

We francuskim parlamencie trwają prace nad projektem prawa, które radykalnie ograniczy wolność wypowiedzi na temat środowisk LGBT. Formalnie parlamentarzystom z ugrupowania prezydenta Macrona chodzi jedynie o zakaz prowadzenia terapii mających na celu zmianę orientacji czy tożsamości płciowej.

RPO: Przygotowuję się do zaskarżenia uchwał samorządów dot. LGBT

Przygotowuję się do zaskarżenia do sądów administracyjnych uchwał samorządów dot. ideologii LGBT – powiedział w TVN Rzecznik Praw Obywatelskich...

zobacz więcej

W praktyce zakazem ma być objęte również skłanianie homoseksualistów do powstrzymywania się od pożycia płciowego, a na tym polega dziś misja Kościoła w tym środowisku.

Zakaz prowadzenia „terapii zmiany” orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej, jak zauważa magazyn „Famille Chrétienne”, może rozszerzyć się na duszpasterską działalność Kościoła, który popiera wstrzemięźliwość seksualną. A takie restrykcje dot. właśnie Kościoła byłyby zgodne z projektem ustawy.

Zdaniem Laurence Vanceunebrock-Mialon, głównej pomysłodawczyni nowego prawa, kiedy ktoś sugeruje osobom homoseksualnym życie w czystości, to mówi im tym samym, że ich czyny nie są dobre. „A to jest już przemoc psychologiczna” – dodaje cytowana przez „Famille Chrétienne”, działaczka prezydenckiej partii Naprzód Republiko (La République en marche). Parlamentarzystka od początku września prowadzi we Francji akcję informacyjną dotyczącą zakazu terapii.

Z tego względu na celowniku władz znalazła się działająca w Paryżu katolicka wspólnota „Odwaga” („Courage”). Należą do niej wierzący homoseksualiści, którzy chcą żyć zgodnie z nauczaniem Kościoła. Wspólnota proponuje im towarzyszenie, aby mogli prowadzić życie zgodne z nauczaniem Kościoła.

Zdaniem Vanceunebrock-Mialon katolicke stowarzyszenie jest podejrzane o proponowanie „terapii zmiany” osobom homoseksualnym. 5 października reprezentanci wspólnoty mają się stawić w parlamencie na konsultacje.

Francja: parlament uchwalił kontrowersyjny zapis ustawy o zakazie manifestacji

Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu Francji, przyjęło najbardziej kontrowersyjny punkt uchwalanej tzw. ustawy przeciw zadymiarzom....

zobacz więcej

Projektem nowego prawa zaniepokojony jest francuski Kościół. Zdaniem wikariusza generalnego paryskiej archidiecezji argumenty parlamentarzystów są absurdalne.

Jeśli bowiem zachęcanie homoseksualistów do życia w czystości jest przejawem przemocy psychologicznej, to to samo trzeba by powiedzieć o zachowaniu spowiednika, który w konfesjonale przekonuje żonatego mężczyznę, by nie zdradzał swej żony. – W ten sposób trzeba by skończyć z wszelkim duszpasterstwem – dodaje ks. Benoist de Sinety.

Projekt nowego prawa ma trafić do parlamentu na początku przyszłego roku. Przewiduje się w nim kary 2 lat więzienia i 30 tys. euro grzywny dla osób prowadzących „terapię zmiany” orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Takie leczenie ma być bowiem przejawem przymusu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej