Trump: Ukraina i Chiny powinny wszcząć dochodzenie w sprawie Bidenów

Według Donalda Trumpa praca Huntera Bidena w ukraińskiej spółce to przekręt (fot. PAP/EPA/Shawn Thew)

Prezydent Donald Trump wezwał Chiny i Ukrainę do wszczęcia śledztw w sprawie powiązań biznesowo-politycznych byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena i jego syna Huntera. Amerykański prezydent powtarza, że w jego rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim nie było niczego niewłaściwego.

Prezydent Ukrainy: Trump nie naciskał ws. Bidena

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się z Donaldem Trumpem, powiedział dziennikarzom, że prezydent USA nie wywierał na niego...

zobacz więcej

Syn byłego wiceprezydenta USA Hunter Biden w 2014 r. wszedł w skład rady dyrektorów ukraińskiego koncernu gazowego Burisma. Według Bidena namówił go do tego Aleksander Kwaśniewski.

Zasiadając we władzach Burismy otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 50 tys. dolarów miesięcznie. Według Donalda Trumpa był to przekręt.

– Nie miał żadnej wiedzy o energetyce i nagle dostał 50 tys. dolarów miesięcznie plus inne przywileje – mówił.

Choć w działalności Bidenów nie stwierdzono wcześniej nieprawidłowości, Donald Trump uważa, że należy przeprowadzić w tej sprawie dogłębne śledztwo.

Amerykański prezydent wezwał też władze w Pekinie do sprawdzenia interesów biznesowych Huntera Bidena, który był zaangażowany w działalność chińskiego funduszu inwestycyjnego.

Donald Trump zasugerował, że zaangażowanie biznesowe Huntera Bidena było powodem zbyt miękkiej postawy rządu Baracka Obamy wobec Chin.

źródło:
Zobacz więcej