RAPORT

Pogarda

Postępowanie ws. głosowania na projekty gdańskiego budżetu obywatelskiego

„Policjanci w obu sprawach przyjęli zawiadomienia o przestępstwie z Ustawy o ochronie danych osobowych oraz wnioski o ściganie sprawców” (fot. TT/Miasto Gdańsk)
„Policjanci w obu sprawach przyjęli zawiadomienia o przestępstwie z Ustawy o ochronie danych osobowych oraz wnioski o ściganie sprawców” (fot. TT/Miasto Gdańsk)

Najnowsze

Popularne

Jak informuje portal trojmiasto.pl, policja w Gdańsku prowadzi dwa postępowania ws. głosowania na projekty budżetu obywatelskiego. Chodzi o wykorzystanie danych osobowych. Od tego, co ustalą funkcjonariusze, zależy przyszłość jednego ze zwycięskich projektów.

Piotr Adamowicz próbował zastraszać dziennikarza Radia Gdańsk

Piotr Adamowicz, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu z Gdańska próbował zastraszać dziennikarza Radia Gdańsk – donosi rozgłośnia. Zrobił to po...

zobacz więcej

Portal trojmiasto.pl przypomina, że chodzi o wykryte nieszczelności elektronicznego systemu do głosowania. „Udowodniliśmy, że system nie weryfikował powiązania numeru PESEL z jego faktycznym posiadaczem. Do istniejącego numeru pozyskanego z ogólnodostępnych rejestrów wystarczyło przypisać jakiekolwiek imię i nazwisko, by głos został uznany za ważny” – czytamy.

Jak zauważono, w ten sposób jedna osoba mogła zagłosować za mieszkańców, którzy nie byli tego świadomi.

Rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku st. asp. Karina Kamińska w rozmowie z portalem trojmiasto.pl przyznała, że policja prowadzi dwa postępowania sprawdzające „dotyczące przetwarzania bez upoważnienia danych osobowych w postaci numerów PESEL podczas głosowania”. „Policjanci w obu sprawach przyjęli zawiadomienia o przestępstwie z Ustawy o ochronie danych osobowych oraz wnioski o ściganie sprawców” – oznajmiła.

Pod znakiem zapytania stoi realizacja jednego z projektów. Podejrzewa się, że mogło dojść tam do nieuprawnionego wykorzystania numerów PESEL małoletnich.

Rzecznik prezydent Gdańska Daniel Stenzel poinformował, że do urzędu wpłynęło od mieszkańców 13 sygnałów dotyczących nieuprawnionego głosowania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej