RAPORT

Wojna na Ukrainie

Stolica pod rządami Trzaskowskiego przeznaczyła prawie 900 tys. zł dla organizacji LGBT

Według danych przedstawionych w raporcie, organizacje zaliczane do ruchu LGBT od 2017 roku otrzymały też dotacje z Unii Europejskiej o równowartości prawie 2 milionów złotych (fot. FB/ Rafał Trzaskowski)
Według danych przedstawionych w raporcie, organizacje zaliczane do ruchu LGBT od 2017 roku otrzymały też dotacje z Unii Europejskiej o równowartości prawie 2 milionów złotych (fot. FB/ Rafał Trzaskowski)

Od początku prezydentury Rafała Trzaskowskiego dla warszawskich organizacji LGBT przeznaczono więcej pieniędzy niż w ciągu całej ostatniej kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz. Tak wynika z zaprezentowanego w czwartek raportu przygotowanego przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Przedstawia on źródła finansowania stołecznych organizacji LGBT.

Prezes PiS: To nie lewica, to lewactwo. Może zawalić się tradycja wolnościowa

– Polska tradycja wolnościowa może zawalić się z winy lewactwa. To nie jest lewica, to jest lewactwo. No ale nasi konkurenci na to lewactwo...

zobacz więcej

Wiceprezes Instytutu Ordo Iuris Tymoteusz Zych mówił, że finansowanie znacznie się zwiększyło za prezydentury Rafała Trzaskowskiego. – Przez 10 miesięcy pomiędzy końcem listopada 2018, a końcem września 2019 roku przeznaczono 876,5 tys. złotych na projekty ideologiczne LGBT, a w całej kadencji 2014-2018 811 tysięcy złotych – powiedział.

Zych dodał, że innymi sposobami wspierania stowarzyszeń LGBT przez warszawski ratusz jest zlecanie im zadań publicznych oraz udostępnianie lokali miejskich „na preferencyjnych zasadach”.

– Lokale były udostępniane chociażby stowarzyszeniu Miłość Nie Wyklucza czy Kampanii Przeciw Homofobii. W niektórych przypadkach były to lokale o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych w śródmieściu Warszawy. Roczny koszt najmu to na warunkach rynkowych kilkaset tysięcy złotych, a opłata ponoszona przez te organizacje, traktowane preferencyjnie, jest całkowicie symboliczna – ocenił.

Według danych przedstawionych w raporcie, organizacje zaliczane do ruchu LGBT od 2017 roku otrzymały też dotacje z Unii Europejskiej o równowartości prawie 2 milionów złotych.

Raport Instytutu Ordo Iuris „Finansowanie warszawskich organizacji LGBT” powstał na podstawie informacji uzyskanych od organizacji pozarządowych oraz od Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Dostępny jest na stronach internetowych Ordo Iuris.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej