RAPORT

Kampania 2020

Na księżycu Saturna odkryto składniki aminokwasów

W wodzie pochodzącej z księżyca Saturna odkryto składniki aminokwasów (fot. Shutterstock/Dotted Yeti)

W wodzie wyrzucanej z gejzerów na Enceladusie, księżycu Saturna, odkryto składniki aminokwasów – podstawowych składników białek – informuje NASA. Substancje wykryto dzięki danym dostarczonym przez sondę Cassini.

Czarna dziura rozerwała gwiazdę. NASA opublikowała nagranie

Teleskop kosmiczny NASA po raz pierwszy zaobserwował cały proces rozrywania gwiazdy przez czarną dziurę. Zjawisko to, zwane również zdarzeniem...

zobacz więcej

Potężne kominy hydrotermalne wyrzucają materię pochodzącą z jądra Enceladusa, która miesza się z wodą w powierzchniowym oceanie. Potem materia ta zostaje wyrzucona w kosmiczną przestrzeń w postaci pary i lodu.

Na cząstkach tego lodu naukowcy z NASA Jet Propulsion Laboratory i Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego wykryli cząsteczki zawierające azot i tlen.

Na Ziemi, właśnie dzięki energii z podmorskich kominów hydrotermalnych, podobne substancje biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania aminokwasów – podstawowych cegiełek życia.

Zdaniem badaczy wykryte cząsteczki najpierw rozpuściły się w oceanie Enceladusa, potem wyparowały i uległy kondensacji w szczelinach w powierzchni lodowej skorupy. Później wyrzucone w przestrzeń przez gejzery dostały się w zasięg instrumentów sondy Cassini.

„W odpowiednich warunkach te pochodzące z oceanicznej głębi Enceladusa cząsteczki mogą uczestniczyć w takich samych reakcjach, jakie widzimy na Ziemi. Nie wiemy jeszcze, czy aminokwasy są potrzebne do istnienia życia poza Ziemią, ale znalezienie cząsteczek uczestniczących w powstawaniu aminokwasów to ważny element układanki” – tłumaczy dr Nozair Khawaja, główny autor pracy opublikowanej na łamach „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

Na niebie ukazał się tajemniczy obiekt spoza Układu Słonecznego

Specjaliści potwierdzili, że nietypowa, dostrzeżona niedawno kometa Borisov przyleciała do naszego układu planetarnego z międzygwiezdnej...

zobacz więcej

Jego zespół dokonał opisanego odkrycia, analizując dane pochodzące z sondy Cassini.

Choć próbnik zakończył swoją pracę w 2017 roku, to nadesłane przez niego informacje naukowcy będą analizować jeszcze przez dziesięciolecia.

Nowe odkrycie uzupełnia wcześniejsze dokonanie zespołu z Berlina.

Przed rokiem, na Enceladusie niemieccy naukowcy wykryli duże, skomplikowane, nierozpuszczalne organiczne cząsteczki.


„Teraz znaleźliśmy mniejsze, rozpuszczalne, organiczne molekuły – potencjalne prekursory aminokwasów i innych substancji potrzebnych życiu na Ziemi. Prace te pokazują, że ocean Enceladusa jest bogaty w reaktywne składniki życia. To kolejne zielone światło dla badań możliwości rozwoju życia na Enceladusie” – podkreśla współautor badania prof. Frank Postberg.

źródło:

Zobacz więcej