RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Donald Tusk szefem EPL? Europoseł PiS: Dobra fucha

Politycy Zjednoczonej Prawicy sugerują, że niemieccy przyjaciele nagrodzą Donalda Tuska kolejnym stanowiskiem w Brukseli. (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL)
Politycy Zjednoczonej Prawicy sugerują, że niemieccy przyjaciele nagrodzą Donalda Tuska kolejnym stanowiskiem w Brukseli. (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL)

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” podał, że Donald Tusk po kończącej się w grudniu kadencji przewodniczącego Rady Europejskiej może objąć stanowisko szefa Europejskiej Partii Ludowej. – Fucha dobra. Myślę, że on ambicji politycznych w tej chwili wielkich nie ma. Przyzwyczaił się do funkcjonowania w Brukseli. On zadowolony, my zadowoleni, wszyscy happy – powiedział portalowi tvp.info eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

„Tusk jako szef europejskich ludowców nie będzie reprezentował żadnych polskich interesów”

– To akurat dla Polaków nie ma wielkiego znaczenia, czy Donald Tusk będzie szefem Europejskiej Partii Ludowej, czy będzie nim kto inny. Donald Tusk...

zobacz więcej

EPL to frakcja w Parlamencie Europejskim, do której należy m.in. Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, CDU kanclerz Niemiec Angeli Merkel i Austriacka Partia Ludowa.

Ugrupowanie wybierze nowe władze w listopadzie w Zagrzebiu. W połowie października przed szczytem Unii Europejskiej mają zostać omówione kandydatury na poszczególne funkcje. Nieoficjalnie mówi się, że poza Donaldem Tuskiem o stanowisko szefa EPL może zabiegać były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Niemieckie media twierdzą jednak, że to Tusk jest faworytem.

– Jego przyjaciele w Berlinie i nie tylko zaczęli szukać dla Donalda Tuska jakiejś synekury. To spowodowało, że jeden z potencjalnych kandydatów na szefa Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber został wycofany po to, żeby Donald Tusk mógł zostać szefem tej formacji – mówił nam poseł PiS Jan Mosiński.

– Tym samym ratują go przed politycznym bezrobociem. Troszczą się o niego z prostego powodu: nic dla Polski nie zrobił jako szef Rady Europejskiej. Więcej zaszkodził niż pomógł. Teraz ci, którym się po części wysługiwał, spłacają swój dług – uważa poseł.

Czy ewentualny wybór na funkcję szefa EPL oznacza, że Tusk nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich w 2020 r.?

– Od półtora roku mówiłem, że Donald Tusk nie wystartuje, bo uznał, że nie ma szans na wygraną. On ma traumę po 2005 r., kiedy, będąc faworytem, wygrywając pierwszą turę i mając super sondaże przed drugą, z kretesem przegrał o 8 proc. z Lechem Kaczyńskim – przypomniał europoseł Czarnecki.

Niemiecki dziennik: Tusk może zostać szefem Europejskiej Partii Ludowej

Donald Tusk jest faworytem w wyścigu o fotel przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej – twierdzi niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine...

zobacz więcej

Politycy Zjednoczonej Prawicy przekonywali, że urzędujący prezydent Andrzej Duda jest bardzo popularny, a niemal wszystkie sondaże wskazują, że Polacy nie chcą powrotu Tuska do krajowej polityki.

Informacje o tym, że ma pozostać w Brukseli, przyjmują jednak pozytywnie. – Myślę, że dla polskich spraw jest to lepsze, bo w kraju mieszałby – powiedział Czarnecki.

Czy Donald Tusk pozostanie jako szef EPL w Brukseli i zrezygnuje z walki o Pałac Prezydencki?

– Kawa nie wyklucza herbaty. Można być przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej i jednocześnie aspirować do najważniejszych stanowisk we własnym państwie – powiedział portalowi tvp.info poseł PO Michał Szczerba.

Parlamentarzysta podkreślił, że w tej sprawie musi wypowiedzieć się sam Donald Tusk. Wpływ na jego decyzję będą mieć z pewnością wyniki wyborów parlamentarnych. Szczerba zapewnił jednak, że ewentualne nowe stanowisko dla byłego premiera byłoby dowodem na uznanie dla niego na całym kontynencie.

– Większość partii politycznych w Europie chciałaby, żeby to on stanął na czele największej siły politycznej na kontynencie, jaką jest Europejska Partia Ludowa. Ma ona swojego przewodniczącego Rady Europejskiej, swoją szefową Komisji Europejskiej. Mówimy o partii politycznej, która rządzi w wielu krajach Unii Europejskiej. Chociażby w Niemczech. W związku z powyższym jest to znacząca funkcja, która daje możliwość oddziaływania na politykę europejską – mówił Szczerba.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej