RAPORT

Pogarda

Szef MSZ o wyroku TSUE: Trzeba poczekać i przeanalizować uzasadnienie

Minister Czaputowicz wyraził przekonanie, że Ministerstwo Finansów wypowie się w sprawie orzeczenia TSUE (fot. Shutterstock/Wara1982)
Minister Czaputowicz wyraził przekonanie, że Ministerstwo Finansów wypowie się w sprawie orzeczenia TSUE (fot. Shutterstock/Wara1982)

Najnowsze

Popularne

Trzeba poczekać i przeanalizować uzasadnienie orzeczenia TSUE i określić jego konsekwencje – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Był pytany o możliwe skutki orzeczenia ws. kredytów we frankach szwajcarskich dla polskich kredytobiorców.

Zapadł wyrok TSUE ws. kredytów we frankach

Prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii...

zobacz więcej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł, że prawo Unii Europejskiej nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. Orzeczenie może mieć istotny wpływ na sytuację Polaków, którzy mają kredyty mieszkaniowe w tej walucie.

– Oczywiście wszystkie wyroki muszą być realizowane – powiedział Czaputowicz.

Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku stwierdził, że „w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego”.

TSUE orzekł, że jeżeli po usunięciu nieuczciwych warunków charakter i główny przedmiot tych umów może ulec zmianie w zakresie, w jakim nie podlegałyby one już indeksacji do waluty obcej, równocześnie podlegając stopie oprocentowania opartej na stopie obowiązującej w odniesieniu do tej waluty, prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej