RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tenor na cenzurowanym. Placido Domingo rezygnuje z kierowania operą

Kolejne kobiety oskarżają Placido Domingo o molestowanie seksualne (fot. PAP/EPA/TIBOR ROSTA)

Placido Domingo, światowej sławy hiszpański tenor, zrezygnował z pełnienia funkcji dyrektora Opery w Los Angeles i z zaplanowanych przyszłych występów. Ma to związek z mnożącymi się oskarżeniami przez kobiety o molestowanie seksualne.

Placido Domingo oskarżony o molestowanie. „Niepokojąca strona natury”

Przez około trzy dekady Placido Domingo, jeden z najsławniejszych śpiewaków i najbardziej wpływowych ludzi światowej opery, próbował nakłaniać...

zobacz więcej

Strony jednogłośnie rozwiązały umowę z powodu zarzutów o molestowanie seksualne, którego miał dopuścić się tenor przez lata kariery, poczynając od końca lat 80.

W zeszłym tygodniu Domingo z tych samych powodów zrezygnował z pracy w nowojorskiej Metropolitan Opera, gdzie oczekiwano go w nowej produkcji „Makbeta” Giuseppe Verdiego.

„Ostatnie oskarżenia wysunięte przeciwko mnie w prasie stworzyły atmosferę, w której moja zdolność służenia firmie, którą tak kocham, została zagrożona” – napisał 78-letni tenor i dyrygent w oświadczeniu przekazanym prasie. Dodał, że zdecydował o rezygnacji z „ciężkim sercem” i zapewnił, że będzie pracować nad oczyszczeniem swojego imienia.

Dyrektorem generalnym Opery w Los Angeles Domingo był od 2003 r. i według tej placówki „przyczynił się do jej rozwoju”; w lutym miał wystąpić w operze „Roberto Devereux” Gaetano Donizettiego. W Kalifornii Domingo wystąpił na scenie ponad 300 razy w 31 rolach i dyrygował ponad 100 wykonaniami.

W połowie sierpnia agencja Associated Press podała, że dziewięć kobiet twierdzi, iż słynny tenor molestował je seksualnie, poczynając od późnych lat 80. Twierdzą, że Domingo pozwalał sobie wobec nich na nieodpowiednie gesty i nękał je telefonami. Jedna z nich powiedziała, że uprawiała z nim seks z obawy o swoją dalszą karierę. Do początku września zgłosiło się 11 kolejnych kobiet, utrzymujących, że były ofiarami seksualnych awansów czynionych im przez słynnego tenora.

źródło:

Zobacz więcej