RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

GiS chce ukrócić dostęp do e-papierosów. Wapowane są środki odurzające

Zdaniem specjalistów e-papierosy mogą służyć do przyjmowania substancji odurzających (fot. Shutterstock/eldar nurkovic)

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że istnieje zagrożenie wykorzystywania e-papierosów do „wapowania” substancji odurzających – zapisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

E-papieros groźniejszy niż tradycyjny. „Eksperyment na zdrowiu użytkowników”

W e-papierosach o zapachu miętowym i mentolowym wykryto rakotwórczą substancję. Palacz wdycha ją w stężeniu aż 1000-krotnie większym, niż podczas...

zobacz więcej

Jak informuje dziennik, do prokuratury trafiły pierwsze zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w związku z dystrybucją „elektronicznego dymka”. Zdaniem gazety ekspansja elektronicznych papierosów niepokoi także Główny Inspektorat Sanitarny. „Jak wynika z informacji DGP, planuje on wprowadzić zmiany, które mają ograniczyć dostępność takich wyrobów. Zdaniem GIS obecne przepisy wymagają doprecyzowania” – czytamy.

W rozmowie z „DGP” szef GIS Jarosław Pinkas zwrócił uwagę, że rynek e-papierosów w Polsce dynamicznie się rozwija, sięgają po nie coraz chętniej nieletni. – Nowe regulacje prawne są też potrzebne z innego powodu: istnieje zagrożenie wykorzystywania tych wyrobów do „wapowania” substancji odurzających – tłumaczy.

Szef GIS podkreślił też w rozmowie z dziennikiem, że celem nowych przepisów powinno być maksymalne ograniczenie dostępu osób nieletnich do e-papierosów.

Według „DGP” walkę z e-papierosami, podobnie jak z cukrem, ma w planach również resort zdrowia. Tyle że po wyborach. Jarosław Pinkas przyznaje, że teraz nie jest dobry moment na zmiany. Nie ma jednak wątpliwości, że są konieczne.

źródło:

Zobacz więcej