RAPORT

Kampania 2020

CBA zatrzymało dziewięć osób. Milionowe straty kilku gmin

Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach usłyszą zarzuty karne (fot. CBA)

Agenci z katowickiej delegatury CBA zatrzymali dziewięć osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Chodzi o zmowy przetargowe, w wyniku których doprowadzono do tego, że kilka gmin w Polsce niekorzystnie rozporządzało swoimi finansami.

Fikcyjny obrót setkami tysięcy telefonów komórkowych. CBA zatrzymało dwie osoby

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w poniedziałek dwie osoby w związku z wyłudzeniami podatków i wystawianiem fikcyjnych faktur na blisko...

zobacz więcej

Fakt zatrzymania potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Powiedział, że śledczy ustalili, że zatrzymani oferowali włodarzom gmin – Panki, Herby i Opatów – pomoc przy zdobywaniu środków z unijnych funduszy.

W zamian za to mieli wygrywać przetargi na tzw. projekty miękkie. Chodzi o szkolenia dla szkół i przedszkoli. Takie działania naraziły samorządy na straty blisko 3 mln zł.

Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach usłyszą zarzuty karne: prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów, działania na szkodę gmin.

Jak dodaje Brodowski, agenci z Katowic przeszukali mieszkania zatrzymanych; tam zabezpieczono dowody. – Nie wykluczamy kolejnych zatrzymań – dodaje rzecznik.

źródło:
Zobacz więcej