Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Filip I: Belgia jest wdzięczna Polsce. Dziękujemy wam Polacy

Chciałbym oddać hołd tym, którzy przelali krew za nas. Belgia jest wdzięczna Polsce. Dziękujemy wam Polacy - mówił król Belgów Filip I w niedzielę na uroczystościach w Lommel, gdzie pochowani są żołnierze 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.

Holendrzy upamiętnili dzielnych Polaków. Żołnierze gen. Maczka znaleźli się na muralu w Bredzie

W centrum Bredy odsłonięty został największy w mieście mural upamiętniający 75. rocznicę wyzwolenia miasta przez 1. Dywizję Pancerną generała...

zobacz więcej

Król Belgów w swoim przemówieniu podkreślił, że w ciągu sześciu lat II wojny światowej życie straciło ponad 6 mln Polaków, a 5 mln obcokrajowców zginęło na polskiej ziemi. Jak mówił, ludność kraju została zdziesiątkowana, terytorium okrojone, a system polityczny nielegalnie zmieniony.

– Jednak, gdziekolwiek było to możliwe, wasi rodacy kontynuowali walkę, dokonując wszędzie aktów odwagi. W swoim własnym kraju utworzyli największy ruch oporu w całej okupowanej Europie. A poza krajem, Polska utworzyła różne korpusy armii, które z wytrwałością i determinacją brały udział w niektórych największych bitwach o wyzwolenie – mówił Filip I.

Przypomniał, że cztery lata temu odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym powstaniu – jak mówił – ludność miasta stanęła przeciwko nazizmowi w nierównej walce.

– Całe miasto zostało zrównywane z ziemią, a ponad milion mieszkańców zabitych lub deportowanych – wskazał król.

W tym samym czasie – jak mówił – Polacy brali udział w wyzwalaniu Belgii.

– Dzisiaj, wraz z wami, chciałbym oddać hołd tym, którzy przelali krew za nas. Wasi rodacy, którzy są pochowani tu w Lommel, należeli do 1. Dywizji Pancernej, która powstało krótko po nazistowskiej inwazji i był organizowana w Wielkiej Brytanii. Licząca 15 tys. żołnierzy dywizja przedostała się przez kanał La Manche w lipcu, aby we wrześniu 1944 roku wyzwalać belgijskie miasta – zaznaczył.

– Belgia jest wdzięczna Polsce. Dziękujemy wam Polacy – powiedział Filip I wypowiadając ostatnie zdania po polsku.

źródło:

Zobacz więcej