RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Elon Musk prezentuje prototyp statku kosmicznego. Pierwszy lot w przeciągu 2 miesięcy

Pierwszy próbny lot statku Starship odbędzie się za 1 - 2 miesiące(fot. Loren Elliott/Getty Images)

Miliarder i właściciel firmy SpaceX Elon Musk zaprezentował w sobotę prototyp statku kosmicznego Starship, który – jak powiedział – będzie mógł przewozić zarówno ludzi jak i zaopatrzenie na Księżyc, ale także na Marsa i powrócić na Ziemię lądując pionowo.

Czarna dziura rozerwała gwiazdę. NASA opublikowała nagranie

Teleskop kosmiczny NASA po raz pierwszy zaobserwował cały proces rozrywania gwiazdy przez czarną dziurę. Zjawisko to, zwane również zdarzeniem...

zobacz więcej

W przemówieniu wygłoszonym w ośrodku kosmicznym Spacex w Boca Chica Village, na południu Teksasu Musk powiedział, że pierwszy próbny lot statku Starship odbędzie się za 1 - 2 miesiące.

Statek ma zostać wyniesiony na wysokość kilkudziesięciu kilometrów po czym powróci na Ziemię.

Musk podkreślił, że aby załogowe loty kosmiczne na dalsze odległości były możliwe niezbędne są statki kosmiczne wielokrotnego użytku. Dodał przy tym, że loty takie okażą się w niedalekiej przyszłości konieczne ze względu na wyczerpywanie się zasobów naturalnych Ziemi.

Ludzkość musi zacząć poszukiwać nowych źródeł zaopatrzenia w surowce i energię a eksploracja przy pomocy aparatów bezzałogowych ma granice możliwości - powiedział Musk.

Prezentacja statku Starship odbyła się w 11 rocznicę pierwszego lotu na orbitę okołoziemską rakiety nośnej SpaceX.

źródło:

Zobacz więcej