RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na Westerplatte odnaleziono kolejne ludzkie szczątki. To „drugi obrońca”

To prawdopodobnie ofiary bombardowania niemieckiego lotnictwa z 2 września 1939 r.  (fot. PAP/Marcin Gadomski/Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 )
To prawdopodobnie ofiary bombardowania niemieckiego lotnictwa z 2 września 1939 r. (fot. PAP/Marcin Gadomski/Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 )

W trakcie prac archeologicznych na Westerplatte odnalezione zostały „szczątki drugiego obrońcy” – poinformowało Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. To kolejne szczątki odnalezione w tym miejscu w ciągu ostatnich kilku dni.

Na Westerplatte odkryto szczątki polskiego żołnierza

Szczątki polskiego żołnierza odnaleziono podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku. Zachowała się czaszka i kości. To pierwsze od...

zobacz więcej

Według archeologów szczątki – we wtorek odnalezione zostały kości innej osoby – należą do ofiar bombardowania na Wartownię nr 5, którego Niemcy dokonali 2 września 1939 r. To pierwsze takie odkrycia od ponad 50 lat.

– Znamy z imienia i nazwiska 17 poległych obrońców Westerplatte – mówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

– Ponieważ wszystko wskazuje na to, że odnalezione szczątki należą do żołnierza, który poległ w Wartowni nr 5, to krąg poszukiwań zawęża się do sześciu osób. W identyfikacji na pewno mogą pomóc rodziny poległych, o co gorąco apelujemy – dodawał.

1 września w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Inwestorem obiektu ma być Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku.

Większa część muzeum powinna być gotowa do 2023 r., czyli 20. rocznicy wpisania pola bitwy na półwyspie na prezydencką listę Pomników Historii.

źródło:
Zobacz więcej